Infolinka 541 212 450Alergie na mléčnou bílkovinu a její dědičnost

Otázka:

Dobrý den, mám tyto 2 dotazy: 1. Četla jsem, že alergie na mléčnou bílkovinu (projevená až v dospělosti či pozdním věku) je dost vzácná a většinou jde o dědičný projev (tedy - měl to i někdo předešlý v rodě). Je to pravda ? 2. Existují tzv. křížené alergie (např. banán - latex). S čím je spojena alergie na mléčnou bílkovinu (tedy kromě alergie na další druhy mléka - třeba kozí) ? Díky za odpovědi.

Tazatel:

Jana Melicharová

Odpověd:

Dobrý den, paní Melicharová,

na Vaši otázku č. 1 se nedá odpovědět v tom smyslu, že byste mohla zdědit po svých rodičích nebo prarodičích alergii na mléko. Dědí se pouze sklony k alergii (tzv. atopie), ale nikoli přecitlivělost na konkrétní alergen. Jinak ale informaci, že alergie na mléčnou bílkovinu vzniklá až v dospělosti je docela vzácná, mohu potvrdit.

Co se týká zkřížené alergie v případě alergie na mléko, na kterou se ptáte v otázce č. 2, mléko se kromě mlék jiných savců (koza, ovce apod.) kříží především s hovězím masem. Ale to samozřejmě neznamená, že každé osobě alergické na mléko bude vadit i hovězí maso, jde pouze o zvýšenou pravděpodobnost zkřížené reakce.

Mějte se hezky,

Michal Závacký, ProAlergiky.cz