Infolinka 541 212 450Zvracení miminka po každém krmení - podezření na alergii na mléko

Otázka:

Dobrý den, můj dotaz se týká alergie na kravské mléko u mého 6měsíčního syna, která nám byla zjištěna před 14 dny z krevních testů. Již od narození mi syn zvrací u každého krmení (kojení i UM), prodělali jsme několik vyšetření UTZ bříška, vše s negativním výsledkem. Proto jsme byli nyní odeslání na alergologii, kde nám na základě poz. krev. testů bylo dopo. mléko Nutrilon allergic care (bohužel nekojím). Mléko užíváme již několik dní a musím říct, že se mi zdá, že se situace se zvracením spíše zhorušuje. Jsem už zoufalá. Stále jen pereme, převlíkáme a především je mi líto syna, kterému situace jistě neprospívá. Ve zvratkách má i hlen, nevím, zda je to normální nebo to může něčemu napovídat. Informovanost od lékařů je minimální, mám pocit jako bychom byli jedni z mála, což tak samozřejmě není. Bylo nám doporučeno nahradit krav. mléko a výrobky z něj mlékem ovčím a kozím, což jak čtu není správné. A také, že pozitivní krevní testy jsou až v 50% falešné ,což mě samozřejmě napadá otázka, zda je opravdu alergický, když se příznaky (zvracení) spíše zhoršuji (rozhodně nelepší). Prosím o Váš názor, jak můžeme dále postupovat a pomoci našemu miminku. Moc děkuji za odpověď

Tazatel:

Lucie Brychtová

Odpověd:

Dobrý den, paní Brychtová,

máte pravdu, že v této situaci rozhodně nejste sama. Diagnostické možnosti alergologů jsou však u takto malého pacienta skutečně omezené. Hlen ve zvratkách nebo ve stolici může být jedním z indikátorů alergické přecitlivělosti.

Doporučuji Vám proto podstoupení takzvaného eliminačně expozičního testu, který má při správném provedení daleko vyšší průkaznost potravinové alergie než krevní testy. Pokud syn nesnáší ani Nutrilon Allergy Care, budete muset během testu buď vyzkoušet jiné vysoce hydrolyzované umělé mléko (Nestlé Alfaré nebo ještě lépe Neocate), anebo cokoli mléčného zkrátka úplně vyřadit (bezmléčná dieta u kojenců) a dávat po dobu testu jen rýžový rozvar a nemléčné kaše, případně další hypoalergenní nemléčné příkrmy. Ovčí ani kozí mléko při podezření na alergii rozhodně není vhodné, ani sójové.

Pokud syn navíc pokašlává, může být příčinou zvracení také jícnový reflux, tedy špatně fungující svěrač, který propouští obsah žaludku zpátky do jícnu. Tento problém je ale mimo naši odbornost, takže Vám s ním nedokážeme podrobněji poradit.

Držíme palce,

Michal Závacký, ProAlergiky.cz