Infolinka 541 212 450Pupínky na tvářích - může to být alergie na mléčné výrobky?

Otázka:

Dobrý den, mám 9. měsíční miminko, narozené o 7 týdnů dříve. Od cca 6 týdnů měla dcera koliky, které se zlepšily po vysazení mléčných výrobků z mé stravy, ale i nadále má velmi citlivé bříško. Před pár dny jsem zkusila sobě do jídelníčku přidat mléčné výrobky. Bolesti bříška již neměla, ale na tvářích se jí objevilo pár bledých pupínků, které občas zčervenají. Jelikož se stav moc neměnil, podala jsem pár lžiček jogurtu dceři a trochu vyrážky přibylo. Chtěla bych se zeptat, zda mám pokračovat v přidávání mléčných výrobků nebo zda to mám brát jako projev alergie. Ekzém je spíše bledý, občas nějaký pupínek je červený. děkuji za odpověď.

Tazatel:

Jana

Odpověd:

Dobrý den, Jano,

pupínky na tváři Vaší dcery mohou mít velké množství příčin. Doporučuji Vám neupínat se pouze na mléčné výrobky.

I spousta jiných alergenů z Vaší stravy může prostupovat do Vašeho mateřského mléka. Stejně tak dcerka už je, předpokládám, přikrmována běžnou stravou. Vyrážka může být způsobena jak něčím v jídle, tak jinými alergeny či dráždivými látkami. Zřejmě půjde o nějakou formu kopřivky.

Pokud se problém do této chvíle nevytratil, nebo pokud se dokonce zhoršil, zvažte vyšetření na alergologii nebo podstoupení eliminačně expozičního testu

Držíme palce,

Michal, ProAlergiky.cz