Infolinka 541 212 450



Dlouhodobé užívání desloratadinu

Otázka:

Dobrý den. Vloni v září jsem dostala alergii na opakovaný obstřik marcainu a dyprophosu /asi/. Byla jsem zarudlá a oteklá v obličeji a špatně se mně dýchalo.V minulosti jsem mívala časté zápaly horních cest dýchacích /několikrát do roka /. Bylo mně řečeno,že je to alerg.původu a není vyloučeno astma. Kromě jiného mně lékařka předepsala Desloratadin.sestra upozornila,že ho nesmím přestat užívat a měla jsem přijít v lednu l.r.na kontrolu.Jsem po operaci páteře,lékařku mám v jiném městě,takže jsem na kontrolu nešla. Desloratadin užívám stále,ale poslední 2 měsíce mě stále pálí na hrudi,když jsem ho přestala na 3-4 dny brát,začaly projevy zánětu dýchacích cest,tak ho beru dále. Nemůže mně dlouhodobé užívání Desloratadinu/8měsíců/ublížit? Děkuji za radu.Pěkný den.Alena

Tazatel:

Alena

Odpověd:

Dobrý den, Aleno,

užívání každého léku, zvlášť pokud je dlouhodobé, může přinášet nějaké nepříznivé účinky. Je vždy potřeba spolu s lékařem zvážit jak přínos léku, tak případná rizika s ním spojená.

Antihistaminikum desloratadin patří mezi relativně bezpečné léky a někteří lékaři ho předepisují jako preventivní lék k dlouhodobému užívání. Jestli máte podezření, že by Váš problém s pálením na hrudi mohl souviset s tímto lékem, v první řadě byste to měla oznámit ošetřujícímu lékaři.

Pokud jsou však Vaše dýchací potíže alergického původu, stálo by za to zjistit, který konkrétní alergen je způsobuje. Čili nechat se u alergologa otestovat. Když se pak budete snažit omezit Váš kontakt s tímto alergenem, je vysoce pravděpodobné, že budete potřebovat méně léků.

Držíme palce,

Michal, ProAlergiky.cz