Infolinka 541 212 450Průjmy a svědivá vyrážka po másle a jogurtu u batolete II - alergie na syrovátku

Otázka:

Dobrý den, REAGUJI IHNED na vámi zaslanou odpověď, PROSÍM MŮŽETE NAVÁZAT NA ODPOVĚĎ? DÍKY http://www.proalergiky.cz/poradna/odpoved/4848 píšete, že v mnou popsaném případě to vypadá na nesnášenlivost syrovátkových bílkovin, ale že je divné, že by se to neobjevilo už PŘI kojení - my při kojení problém MĚLI! - byli jsme u MUDr v 5-6měs kvůli "průjmu" - plně kojená holčička kakala sice pouze 1x denně, ale dost řídce, dožluta,občas to smrdělo neuvěřitelně ostře, kysele (jako siláž a tam probíhá mléčné kvašení)a zřejmě to byly pěkné řachy, protože to mívala až na zádech, bez ohledu na velikost a značku plen. V té době byla ještě bez příkrmů, to znamená 6měs a méně. Podle lékařky jen byla překrmená a nestíhala trávit. Příbírala totiž velice dobře, nožičky jak michelin. Já se v té době ve stravě mléčným věcem nevyhýbala, jedla jsem jogurty, tvaroh, mléko do kafe a množství másla a mascarpone - byla jsem na něj při kojení závislá.... Mohly to být projevy nesnášenlivosti syrovátky? A když stále kojím 3x denně a tyto věci jím, je možné že jí kojením ubližuji? Uff nebo jsem to dokonce svým jídelníčkem mohla způsobit? Děkuji za odpovědi, u MUDr. se nic nedozvím. PS: Zkusím tedy odběr na protilátky. Děkuji také za váš názor k mléku po 1roce věku- postupně nabývám názoru, že člověk jako jiný běžný savec je stavěný na své mateřské mléko a pak pevnou stravu. A že tvrzení že to je "nenahraditelný zrdoj vápníku a bílkovin" není tolik pravdivé, jako to že znám mnoho lidí, kteří mají k mléku a výrobkům nechuť a přesto se dožili vysokého věku ve zdraví.

Tazatel:

Helena podruhé - děkuji za odpověď, můžete prosím ještě reagovat?

Odpověd:

Ještě jednou dobrý den, Heleno,

ano, je možné, že průjmy u Vaší dcerky v době plného kojení byly způsobeny potravinovou alergií - například na syrovátkové bílkoviny. Do mateřského mléka přechází se stravy maminky řada potravinových alergenů, takže nesázejte jen na mléko. Jestli mohlo jít o překrmení, nedokážu posoudit.

Nicméně dokud nebudete mít potravinovou alergii nějakým způsobem potvrzenou, není důvod pro to, abyste Vy ze své stravy jakýkoliv alergen vyřazovala.

Ano, mléko je velice důležité pro kojence. Ale u starších dětí a dospělých určitě není nenahraditelné. :-)

Mějte se pěkně,

Michal, ProAlergiky.cz