Infolinka 541 212 450Neustálé pálení kůže - vysoké hodnoty Ige, zvýšený počet bazofilů, monocytů, histaminová intolerance, alergie na léky

Otázka:

Krásny deň, Veľmi by som potrebovala poradiť, čo sa týka neustáleho pálenia kože a obsypávania.Z krvných testov som mala vysoké Ige, zvýšený počet bazofilov,monocytov, bola mi zistená histaminová intolerancia .Mám aj silné liekové alergie. Naposledy moje telo reagovalo na liek na srdce multaq a zinnat. Menili mi už snáď všetky možné antihistaminiká,všetko bez účinku a najnovšie mi nasadili fixit 180 ,denerel 2x1, pri rekcii pichnutý diprphos a prechodne prednison v dávkovaní 1-1-0. Veľmi by ma zaujímalo,či takáto kombinácia je vhodná a aká je približne doba,kedy začne účinkovať. Masť som mala pôvodne locoid,ale ten dosť štípal,teraz mám advantan. Už ozaj neviem,ako mám pokožke pomôcť,aby to tak strašne nepálilo. A ešte zmenila som kompletne aj kozmetiku,jedine čo pokožka znesie je bioderma.Ďakujem veľmi pekne

Tazatel:

lumedka

Odpověd:

Dobrý den,

při opakovaných výsevech alergické kopřivky je vhodné vyloučit probíhající infekci - tedy byste měla podstoupit gynekologické, ORL a zubní vyšetření s požadavkem, aby uvedení specialisté vyloučili infekční ložisko. Je dobré doplnit alergologické vyšetření včetně kožních testů a udělat i základní imunologické testy a zkontrolovat funkci štítné žlázy, přítomnost autoprotilátek proti štítné žláze, vyloučit celiakii.

Kromě změny kosmetiky je důležité zkontrolovat či zaměnit prací prášky, vyhnout se avivážím.

Nezaměnitelnou roli hraje dieta - je potřeba se vyhnout dráždivým, kořeněným jídlům, potravinám s vysokým obsahem biogenních aminů (to jsou ty, které způsobují Vámi zmiňovanou histaminovou intoleranci). Kromě jídla je vhodné se zaměřit i na to co pijete (vhodná je voda, vyhýbat se speciálním čajů či ochuceným nápojům).

Kombinace léků Fixit a Denerel je vhodná, mimo tyto léky ale existuje celá řada protialergických preparátů a pokud nevidíte efekt při jejich užívání, poproste Vašeho lékaře o změnu léčby.

Vyšetřování alergické kopřivky je složité a komplexní, tedy na základě Vašeho e-mailu nejsem schopna poskytnout podbrobnější informace.

S pozdravem, MUDr. Lenka Mišunová, PhD.