Infolinka 541 212 450Alergie na většinu ovoce a zeleniny. Nebudou mi chybět v těhotenství potřebné minerály a vitamíny?

Otázka:

Dobrý de, trpím potravinovou alergií mimo dalších věcí na většinu ovoce a zeleniny. Mohu jen špenát, česnek, brambory a cibuli. V současné době jsem na začátku druhého trimestru těhotenství a bojím se, aby mimčo dostalo všechny potřebné minérály a vitamíny. Doteď jsem trpěla těhotenskými nevolnostmi, takže moje strava se skládala jen z pečiva a mléčných výrobků. Teď už pomalu ustupují a já mohu začít řešit vyváženou stravu, která však v mém případě moc nejde. Nesetkali jste se s podobným případem a jaký je prosím Váš názor, jak se to dá zvládnout? Užívám Femibion, ale bojím se, zda to je dostačující. Bohužel jiná cesta než potravinové doplňky mi nezbývá. Mockrát Vám děkuji za cenné rady.

Tazatel:

Z.

Odpověd:

Dobrý den,

nedokážu posoudit, o jaký typ alergie se u vás jedná. U určitých druhů alergií na ovoce a zeleninu je řešením tepelná úprava těchto potravin. Tepelnou úpravou se alergenicita ovoce a zeleniny výrazně sníží. Pokud Vám vadí i tepelně upravené potraviny, pak je jedninou možností se spolehnout na multivitamínové přípravky, jak píšete.

Věřím ale, že příroda je moudrá a že Vaše tělo si dokáže z dostupných potravin vzít dostatek minerálů a vitamínů tak, aby miminko mělo všeho dostatek.

S pozdravem, MUDr. Lenka Mišunová, PhD.