Infolinka 541 212 450Rosacea, zhoršení po mléčné bílkovině nebo laktóze. Jaké nápoje neobsahují mléčnou bílkovinu, ani laktózu?

Otázka:

Dobrý den,už delší dobu mám onemocnění zvané rosacea(růžovka).Zhoršení stavu my vždy vyvolá když sním něco co obsahuje i minimum mléčné bílkoviny nebo laktozu.Skoušela jsem i rýžovy nápoj ZAJÍC a i ten obsahuje malé množství mléčne bílkoviny.Prosím můžete mi poradit jestli existuje něco co by neobsahovalo vůbec mléčnou bilkovinu a ani laktozu a mohla bych tim nahradit mléko.Moc děkuji

Tazatel:

Jana

Odpověd:

Dobrý den,

máte pravdu, že i některé „zcela rostlinně se tvářící" výrobky bohužel obsahují mléčnou složku. Firma Zajíc je toho důkazem. Kaseinát ale neobsahují všechny jeho výrobky, pouze některé. Základní zásada je vždy číst přesné složení všech produktů. 100% rostlinná mléka jsou buď sušená, nebo tekutá. Tekutá jsou kvalitnější, chuťově lepší, ale také dražší. Výborné jsou značky Provamel, Oatly, Alpro.

Více informací naleznete v článku bezmléčná dieta. Další možností je připravit si mléko sama doma. Není to nic náročného a třeba takové mandlové je vynikající! Můžete se inspirovat v tomto receptu.

Hezký den, Petra Vojtová