Infolinka 541 212 450Silné alergické reakce na potraviny. Existuje léčba na tento extrémní stav?

Otázka:

Dobrý deň prajem,prosím Vás o radu. Mám 23 rokov, mám silné alergické reakcie na 99% potravín, oficiálne v testoch vyšli len niektoré (obilniny,mlieko,sója,orechy,ovocie,vaječ.bielok,trávy,pele,repka,olivy),ale napriek tomu aj zo všetkých ostatných potravín mám ohromné gastro-problémy,kvôli ktorým už užívam kortikoidy Budenofalk.Reakcie sú tak intenzívne, že od decembra môžem jesť len kuracie,hovädzie a bravčové mäso-neviem dokedy je možné takéto fungovanie... Aj napriek tomu,že beriem omarit a nalcrom pred jedlom,iné potraviny jesť nemôžem. Testy na histamínovú intoleranciu vyšli negatívne. V krvnom obraze sa vždy ukazujú len eozinofily (6,80) a a eoz.absolútny počet (0,77). Existuje,prosím vás, nejaká liečba na takto extrémny stav? Ďakujem.

Tazatel:

petra

Odpověd:

Dobrý den,

z vašeho dotazu vidím, že vaše potíže jsou velmi silné a obtěžující. Bohužel, v takových případech je nejlepší osobní pohovor, tzv. anamnéza, kdy pacient s lékařem podrobně probere jednotlivé potíže.

Doporučuji podstoupit gastroenterologické vyšetření, aby se vyloučilo, že příčinou potíží může být i nějaký jiný problém. Pokud v krevním obraze opakovaně vychází vyšší hladina eosinofilů, je dobré vyloučit parazitární infekci - nejlépe 3x odebrat stolici na parazity.

Některé zažívací potíže mohou být způsobené eosinofilním zánětem jícnu - toto onemocnění je diagnostikovatelné pomocí gastroskopie a jako léky se nasazují léky typu Helicid apod.

S pozdravem, MUDr. Lenka Mišunová, PhD.