Infolinka 541 212 450Svědění pokožky hlavy, pocit otoku za ušima a vzadu na krku.Mohou být příčinou potraviny nebo kontakt se psem?

Otázka:

Dobrý den, mám dotaz ohledně alergie. Začala mě svědě kůže na hlavě, a měla jsem pocit otoku za ušima a vzadu na krku. Hlava mě na dotek bolela. Léky od praktického lékaře mi nezabraly, pomohly mi kapačky v nemocnici. Jednou už jsem něco podobného měla, takhle to začalo a poté se k tomu přidala vyrážka po těle. Přisuzovala jsem to nejspíše alergii na tonic, který jsem ten den pila výjimečně. Nicméně nyní si nejsem vědoma ničeho neobvyklého co jsem snědla a co normálně nejím. Jediné, co mě napadá jsou chipsy, které jsem nikdy předtím neměla (tento typ) jsem měla den před alergickou reakcí a v den alergické reakce jsem měla nanuk, který normálně jsem si kupovala, ale tento jsem zjistila byl po uplynutí doby spotřeby. Spíše jsem se chtěla zeptat, jestli je možné, aby tuto reakci vyvolal kontakt se psem, i když jsem s ním byla v kontaktu skoro každý den týden před alergickou reakcí. Při alergických testech mi test na alergii na psy vyšel pozitivně, ale nikdy jsem při kontaktu se psy neměla žádné potíže, max. mě párkrát svědila kůže, ale to hned zmizelo. Předem děkuji za Vaši odpověď a jsem s pozdravem.

Tazatel:

Barbora

Odpověd:

Dobrý den,

pátrání po příčině alergické reakce se někdy podobá detektivnímu pátrání. Alergické potíže jako otok nebo svědivost může být způsobena buď potravinou nebo kontaktem s alergenem či jejich kombinací.

K některým alergickým reakcím či k tzv. intolerancím (např. histaminová intolerance) dochází až po kumulaci několika faktorů. Roli může hrát i to, zda po jídle došlo k nějaké větší fyzické aktivitě.

Kontakt se psem určitě může způsobit podobnou alergickou reakci. Nebo může minimálně způsobit to, že organismus vlivem alergické reakce bude citlivější a kontakt s dalším alergenem či dráždivou látkou vede k silné reakci.

Doporučuji vyšetření na alergologii, pokud ještě neproběhlo a podrobnou konzulaci jednotlivých reakcí.

S pozdravem,

MUDr. Lenka Mišunová, PhD.