Infolinka 541 212 450Po každém jídle po porodu točení hlavy, průjem.

Otázka:

dobry den. V soucasne dobe 31let Mam potvrzenou testy alergii temer na vsechny potraviny co bylo mozno testovat. Alergie se mi od 16let po operaci stitne zlazy pridavaly postupne. Nejdrive syrove ovoce a zelenina. Orisky. Mleko.postupne pribyvaly masa a ryby soja tedy v podstate zaklady jidelnicku. Ovoce orisky a korenova zelenina mi zpusobovaly svedeni v puse otoky proto je jiz nekolik let nejim. Ostatnim potravinam ikdyz jsem alergicka se nevyhybam pouze tem u kterych citim ze mi nedelaji dobre napr. Hovezi maso ... Ostatni masa mi vysla taktez vysoce pozitivni vsak jim je dal bez potizi. To stejne s mlecnymi vyrobky lusteninami atd. Nerozumim tedy tomu proc jsem jiz nekolik let bez projevu a pritom nejim leky ale z vysledku mam stale vysoce pozitivni reakce na kuzi u vsech zminenych potravin. Ptam se nebot po porodu doslo ke zvratu a citim neprijemne stavy po vsem co snim. Toceni hlavy prujem... Dokazete mi to prosim vysvetlit. Dietu bych rada drzela ale v podstate krom ryze a lepku bych jist nemohla temer nic. Co se stane pokud budu i nadale jist tzv. alergiicke potraviny u kterych nemam obtize? Je mozne ze se telo po porodu opet stabilizuje do stavu kdy budu opet moci jist temer vse? Zabrani xyzal alergicke reakci pokud snim potravinu u ktere me svedi patro v puse tedy silnejsimu projevu? Jak je mozne ze kureci maso bylo po dlouhou dobu jedine co mi v testech nevyslo a tedy jsem jej preferovala v jidelnicku ostatni masa nejedla a pri dalsich testech se ukazala alergie i na nej? Dekuji predem za odpoved.

Tazatel:

simona

Odpověd:

Dobrý den,

výsledky alergických testů tvoří jen část diagnostiky. Je důležité se řídit tím, jak jednotlivé potraviny snášíte, to by mělo být základem Vašeho jídelníčku. Výsledky testů jsou jen přibližným vodítkem. Často se setkáváme se situací, kdy jsou výsledky testů negativní, ale daný alergen potíže nezpůsobuje. Nebo naopak, výsledky alergických testů jsou negativní a přitom mívá pacient při kontaktu s alergenem silné alergické potíže.

Pokud máte podezření, že vám daná potravina způsobuje alergické potíže, pak doporučuji eliminačně-provokační test, který je nejprůkaznější:  daný alergen striktně vyřaďte na 3 týdny z jídelníčku a poté jej opatrně zařaďte nejprve v malém množství do stravy. Pokud se při vyřazení potraviny alergické potíže zmírní či naopak se alergické potíže vrátí při znovuzařazení potraviny, pak doporučuji tuto potravinu dlouhodobě vynechat ve stravě.

Xyzal je lék proti alergii, který zmírňuje alergické potíže. V případě alergické reakce (otok v dutině ústní, svědění apod) doporučuji rozkousat a spolknout 2 tbl Xyzalu. Doporučila bych i pravidelné užívání xyzalu po dobu cca 3-4 měsíců s následným vyhodnocením alergických reakcí, mohlo by vám to umožnit konzumovat potraviny bez větších omezení.

Bez osobního vyšetření a znalostí výsledků testů nejsem schopna konkrétnější rady.

S pozdravem, MUDr. Lenka Mišunová, PhD.