Infolinka 541 212 450Alergie téměř na všechny potraviny. Zhoršující se zdravotní stav. Co dělat?

Otázka:

Dobrý den. Je mi 31let a zhruba před 6 lety se mi rozjeli potravinové alergie. Projevy jsou hlavně zažívacího charakteru, ale na některé potraviny i otoky dýchacích a polykacích cest. Hlavní problém, ale u mě je, že potravin které mi vadí stále přibývá a v současné době jsem alergický téměř na vše kromě masa a vadí mi i potraviny na které alergie prokázané nemám (např. čistý kuřecí vývar, vejce,). V praxi to vypadá tak, že mohu pít pouze čistou vodu a jím pouze pečené kuřecí nebo vepřové maso (samozřejmě bez koření) a jako přílohu brambory na které už také pomalu začínám mít alergické projevy charakteru otoku polykacích cest apod. Za tu dobu co tyto problémy mám a zhoršují se se i přidal další problémy jako oslabená buněčná imunita, vředy a extrémní přecitlivělost žaludku, problémy se záněty, bolesti zubů, artroza v kolenou, chronické problémy se zády a zápěstím atd. Tak nějak jsem byl už se svými problémy smířený, ale vzhledem k tomu, že mi začíná vadit i poslední potravina kterou jsem doteď tak nějak snášel, začínám být v bezvýchodné situaci. Bohužel ani doktoři mi nedokáží pomoct a všude slyším jen, že se s tímhle nikdy nesetkali a neví co se mnou - to bohužel slyším i na dotaz co mám jíst až nebudu moct jíst vůbec nic a ta chvíle se bohužel blíží. Rozhodně nemám v plánu hladovět a čekat až mě s těžkou podvýživou někdo pošle do nemocnice, to to raději budu řešit po svém.... Prosím o radu nebo doporučení jak tuto situaci řešit. Předem děkuji

Tazatel:

David S.

Odpověd:

Dobrý den,

podle mailu usuzuji, že vaše potíže jsou velmi silné a obtěžující. Bohužel se jedná o komplexní problematiku a bez vašeho vyšetření či bez krevních odběrů nejsem schopna přesnějšího doporučení. Určitě by bylo vhodné podstoupit gastroenterologické vyšetření.

Nepíšete, zda užíváte léky proti alergii - myslím, že vašem případě by to bylo více než vhodné pravidelně užívat antihistaminika a tím mírnit alergické projevy.

Určitě doporučuji přečíst edukační články v sekci Alergie na potraviny, zvláště pak o histaminové  intoleranci. Při nesnášenlivosti potravin se nemusí vždy jednat o alergii, může jít i o intoleranci histaminovou či laktózovou apod.

S pozdravem, MUDr. Lenka  Mišunová, PhD.