Infolinka 541 212 450Může alergický zánět způsobit Crohnovu chorobu? Lze lék Zenaro užívat dlouhodobě?

Otázka:

Dobry den. Kvuli mym polyvalentnim alergiim jsem dostala nabidku vyzkouset z krve jak moc silna reakce je v tele na konkretni potravinu. Na vysledky teprve cekam... rozumim tomu spravne. Ze pokud na celer jsem alergicka ale testy ukazou ze to neni zivotu ohrozujici.. mohu potravinu jist.. nedojde k poskozeni streva atd? .. .. dale je mozne ze alergicky zanet zpusobi napr cronovu nemoc? Je bezpecne uzivat zenaro kazdy den nekolik let kvuli temto alergiim? Dekuji ?

Tazatel:

Sima

Odpověd:

Dobrý den,

bohužel neupřesňujete, o jaký typ testů se jedná. Nedokážu se tedy plně  vyjádřit. Testů na alergii je vícero, ne všechny ale dávají kvalitní a spolehlivé výsledky.

V současné době se uznává diagnostika alergií dle kožních testů a krevních vyšetření dle specifických IgE protilátek či jednotlivých komponent.

Tíže alergické reakce se určuje pomocí výsledků testů, ale hlavně i podle toho, jaké máte projevy potravinové alergie. Máte-li potíže po konzumaci daného alergenu, pak takovýto alergických zánět poškozuje sliznici střeva. 

Alergický zánět nezpůsobuje Crohnovu chorobu. Zenaro je určeno ke krátkodobému, ale i dlouhodobému, pravidelnému, několikaletému užívání.

S pozdravem, MUDr. Lenka Mišunová, PhD.