Infolinka 541 212 450Užívání antibiotik při intoleranci laktózy a alergii na bílkovinu kravského mléka

Otázka:

Dobrý den, nedávno mi byl zjištěn zlatý stafylokok a vzhledem ke kožním problémům je třeba ho zaléčit. Problém je, že mám těžkou intoleranci laktózy a alergii na mléko. V antibioticích, které mi obecná lékařka na stafylokoka předepsala ale laktóza je (když jsem ji na to upozornila vysmála se mi do očí a řekla, že nic jiného mi předepsat nemůže). Vím, že když si antibiotika vezmu, budu mít zdravotní problémy ještě dlouho po tom. Ale stafylokok je třeba zaléčit. Co mám dělat? Děkuji za odpověď.

Tazatel:

Katka

Odpověd:

Dobrý den,

bohužel na základě vašeho mailového dotazu nedokáži posoudit, zda je nutná antibiotická léčba. Nepíšete, kde konkrétně byl Staphylococcus aureus zachycen ani v jakém množství. Ne každý nález Staphylococca aurea na těle je nutné přeléčit antibiotiky, v mnoha případech je jeho přítomnost součástí bakteriální flóry.

Množství laktózy v lécích je naprosto minimální. I při těžké intoleranci laktózy bývá v organismu určité množství enzymu laktáza, který dokáže toto minimální množství laktózy zpracovat - nebála bych se tedy užívání z důvodů intolerance laktózy.

S pozdravem, MUDr. Lenka Mišunová, PhD.