Infolinka 541 212 450Je při alergii vymizení protilátek při přísné dietě pravidlem?

Otázka:

Dobrý den, dcera (4 roky) má cca od 8 měsíců diagnostikovanou ABKM (projevuje se u ní především hlenem/čerstvou krví ve stolici, lehkým ekzémem). Když jsme poprvé nasadili striktní eliminační dietu (netolerovala ani ext.hydrolyzáty, měli jsme Neocate), specifické IgE proti všem frakcím mléka zhruba po 4 měsících vymizely. Vím, že vymizení protilátek neznamená "vyléčení", ale brala jsem to jako potvrzení toho, že se nám skutečně podařilo všechny stopy mléka ze stravy odstranit. V průběhu sledování na alergologii jsme postupně začali zkoušet Alfaré a tepelně upravené malé množství mléka, vše bez problémů. Nyní se cca před půlrokem stav zase zhoršil (hlen/krev ve stolici), nasazena opět přísná bezmléčná dieta, vysazeno i Alfaré, nicméně prick test i odběr na spec. IgE je i po 4 měsících stále pozitivní. Dá se z toho usuzovat, že dcera je nějakým způsobem stále v kontaktu s mlékem (i když mi to přijde prakticky nemožné, veškeré jídlo připravuji doma, vyhýbám se všem surovinám, které mají uvedeno, že by mohly obsahovat stopy mléka, nekupujeme běžné pečivo, mimo domov dcera nejí atd.). Nebo není vymizení protilátek i při přísné dietě vždy pravidlem, případně může trvat déle než ty 4 měsíce? Děkuji za názor.

Tazatel:

alena

Odpověd:

Dobrý den,

vymizení protilátek i při přísné dietě není pravidlem, pozitivita může přetrvávat i několik měsíců. Určitě to není kritérium, podle kterého lze hodnotit efekt diety.

Důležité je, jak se vaše dcera cítí a zda se její potíže zmírnily. Obecně platí, že pokud nedošlo v posledních dvou letech ke kontaktu pacienta s alergenem, pak mohou být dostupná vyšetření falešně negativní.

S pozdravem, MUDr. Lenka Mišunová, PhD.