Infolinka 541 212 450Je třeba vyloučit vajíčko z jídelníčku při hraničním výsledku alergologických testů?

Otázka:

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli při hraniční alergii na vajíčko musíme vynechat vajíčka úplně nebo jakou dietu nasadit. Jedná se o mého syna, je mu 3,5 roku, ve zprávě z alergologie máme napsáno hraniční alergie na vajíčko 2/2. Ještě bych asi měla poznamenat že syn je atopik. A prosím o vysvětlení co znamená 2/2. Děkuji za odpověď.

Tazatel:

Radka

Odpověd:

Dobrý den,

bohužel výsledky vašeho syna nelze jednoznačně interpretovat. Samotné výsledky vyšetření ještě neznamenají jasnou diagnózu. Nepíšete ani, jestli se jedná o výsledky z kožních nebo krevních testů a v jakých jednotkách jsou uvedeny.

Důležité je, zda-li má váš syn při konzumaci vajíček nějaké potíže (zhoršení atopického ekzému, dušnost či jinou alergickou reakci). Pokud má nějaké potíže nebo chcete-li ověřit případnou alergii na vajíčka, pak doporučuji cca 3-týdenní přísnou eliminaci vajíčka ze stravy, poté s postupným zavedením vajíčka do stravy (tzv. eliminačně-provokační test). Bude-li ústup potíží po zavedení diety nebo objeví-li se znovu potíže po znovunasazení vajíčka, pak doporučuji vajíčko ze stravy minimálně na 6-12 měsíců vyřadit ze stravy.

Nemá-li váš syn při konzumaci vajíček potíže, pak není důvod to řešit.

S pozdravem, MUDr. Lenka Mišunová, PhD.