Infolinka 541 212 450Intolerance na bílkovinku kravského mléka a sója, těhotenská cholestáza, růžovka

Otázka:

Dobrý den, v krevních testech mi vyšla mírná intolerance bílkoviny kravského mléka (IBKM). Po nasazení bezmléčné diety mi potíže (průjmy, únava, náchylnost k nachlazení) začaly ustupovat. Zatím držím dietu teprve necelé dva měsíce s občasnými dietními chybami, takže stále zjišťuju co vlastně smím a co ne atd. Mám ohledně IBKM pár dotazů.... 1) Je reálné, že mohu mít trávicí potíže opravdu značné, přestože testy ukázaly intoleranci jen MÍRNOU? (veliké bolesti hlavy, hnačka a průjem, že člověk sotva "stíhá"...) 2) co sojové mléko a soja? zjistila jsem, že když latté nahradím sojovým mlékem, tak mám průjem do 5 hodin také. Jak to, když soja je rostlinný produtk a s kravským mlékem nemá nic společného? Někde na netu jsem četla, že při IBKM se současně může projevit nesnášenlivost soji. a vůbec, že soja moc zdravá není... je to pravda? 3) v těhotenství jsem prodělala těhotenskou cholestázu. může mít na to z určitého podílu i vliv to, že jsem v té době už průjmy dávno měla a o IBKM nevěděla a dál pila hojně mléko? Je možné že pokud si vyčistímm zažívání od BKM, že by se těhotenská cholestáza nemusela v příštím těhotenství objevit tak náhle a v takové míře? (vím, že pravděpodobnost opakování cholestázy je téměř stoprocentní, ale zas není nejspíš tolik že, které by mezitím zjistily tak závažnou alergii, resp. intoleranci, jako já... samozřejmě držet i jaterní dietu, je jasné.. 4) je možné, že by mi vyřazení bílkoviny kravského mléka vyléčilo růžovku, kterou trpím snad odjakživa a není síla, která by ji vyléčila? může být růžovka, stejně jako akné, průvodcem mých potíží s BKM? Děkuji!!

Tazatel:

Liby

Odpověd:

Dobrý den,

pokud tomu na základě vašeho e-mailu rozumím dobře, tak netrpíte na alergii na bílkovinu kravského mléko.

Intolerance neznamená alergii, tudíž nelze přesně určit, jaká míra mléka, resp. mléčné bílkoviny vám způsobuje potíže. Je možné, že někdy vám bude vadit malé množství mléka, jindy snesete větší množství mléčných výrobků.

Dalším pojmem je intolerance laktózy, tedy mléčného cukru, který je obsažen hlavně v nezakysaných mléčných výrobcích. Pokud v takovém případě budete konzumovat nízkolaktózové či bezlaktózové mléčné výrobky, pak potíže budou minimální.

Ad 1) vzhledem k tomu, že neznám konkrétní výsledky vašich testů (neznám konkrétní parametry, které byly vyšetřeny), tak se nedokážu přesně vyjádřit. 

Ad 2) při pravé alergii na bílkovinu kravského mléka se nedoporučuje plně nahrazovat mléko sojou a sojovými výrobky. Příliš častým kontaktem se sojou může druhotně vzniknout i alergie na sóju.

Ad 3) pokud jste konzumovala v těhotenství tučné mléčné výrobky, tak to vliv na cholestázu mít mohlo. Jinak při mírné intoleranci mléčné bílkoviny bych souvislost s cholestázou neviděla.

Ad 4) Úprava jídelníčku, hlavně pokud se člověk zamyslí nad tím, co konzumuje, může určitě zlepšit kožní projevy.

S pozdravem, MUDr. Lenka Mišunová, PhD.