Infolinka 541 212 450Ekzém a alergie na mléko, roztoče, pyly, pšenice

Otázka:

Dobrý den, potřebuji poradit ohledně 4leté dcery. Po střevní viroze prodělané před rokem, přestala tolerovat mléčné výrobky - zažívací problémy a k tomu se ji na tvářích lehce udělal ekzém (lehce růžové tváře). Na alergu v krvi vše negativní, ale na kožních testech ji vyšlo(stupeň reakce 4 z 20): mléko, roztoče, pyly, pšenice. Doporučeno mléko dle tolerance, pšenice úplně vysadit. No prvně jsem vysadila vše na tři měsíce, ať se srovná, zabralo to. Nyní jsem zavedla máslo a tvrdé sýry, to zvládá. Ale netuším jak dál? Zda ji to vůbec dávat, aby ji to v budoucnu nezpůsobilo problémy jiné, např.:astma. Po dietě, kterou jsem nasadila, tak se moc zlepšila: není unavená, protivná, začala mluvit. Moc děkuji za radu

Tazatel:

ilaa

Odpověd:

Dobrý den,

pokud dcera dobře toleruje máslo a tvrdé sýry, můžete pokračovat dále v pozvolném zavádění ostatních mléčných výrobků (tvaroh, lučinu, jogurty.. a až nakonec syrové mléko).

Stejně tak by bylo vhodné po určité době zkusit zavést pšenici, poraďte se s lékařem na alergologii. Bylo by dobré, aby dcera měla co nejmenší dietní omezení, pšenice i mléčné výrobky obsahují spostu důležitých živin a minerálních látek, které dcera ve svém vývoji potřebuje.

S pozdravem, MUDr. Lenka Mišunová, PhD.