Infolinka 541 212 450Otok a svědění rtů, alergie na vitamin C?

Otázka:

Dobrý den, existuje prosím alergie na vitamin C ? Nedávno jsem po konzumaci citronu reagoval velkým několikahodinovým otokem rtů. Asi za 2 týdny jsem měl po užití kyseliny ascorbové otok rtů a svědění okolí rtů a brady několik dnů. Lékař mi řekl, že na vitamin C alergie neexistuje ani nedoporučil žádné vyšetření. Nyní trpím stejným otokem po stomatologickém ošetření s lokálním umrtvením. Pokaždé je otok větší a trvá déle. Jedná se o alergii? Na koho se mohu obrátit? Lze zjistit na co takto reaguji? Děkuji

Tazatel:

Petr

Odpověd:

Dobrý den, Petře,

alergie na čistý vitamin C je opravdu velmi nepravěpodobná. S vysokou pravděpodobností jste reagoval na jiné látky obsažené v citronu (včetně jeho chemického ošetření) nebo v potravinovém doplňku. Bohužel neznáme složení anestezie, kterou použil váš stomatolog, abychom mohli odhadnout, zda mají něco společného. 

Příznaky, které popisujete, však mohou poukazovat na alergii nebo histaminovou intoleranci, zvlášť pokud se objevují už během několika minut od konzumace. Svědění a podráždění úst při konzumaci citrusového ovoce není nic zvláštního, ale otok, ten už může signalizovat imunitní reakci.

Doporučuji vyšetření u alergologa, pokud jste ho ještě neabsolvoval. Bude potřeba vypátrat, zda věci, které vám vadily, nemají nějakou společnou složku, např. konzervační přísadu. 

Držíme vám palce,

Michal, ProAlergiky.cz