Infolinka 541 212 450Kopřivka u 4letého dítěte alergického na potraviny

Otázka:

Dobrý den, synovi (4) se poslední půl roku vždy po ránu objevují po těle červené skvrny, které se během dne rozlézají a putují po těle a do večera většinou vymizí, a někdy se objeví i otoky v obličeji, někdy je pár dní bez obtíží. Objevují se ale vždy až po ránu. Jindy se po ránu objevily velké červené mapy po těle, nateklé, a na pohotovosti řekli že je to kopřivka, ta do 2 hodin vymizela, ne jako obvykle. Na alergologii udelali testy vyšla nám alergie na mléko a žloutek ale prý jsou hodnoty tak nizké, že by mu neměly způsobit takové potíže. Přesto jsme je vyřadili z jídelníčku.Před 10 dny měl syn střevní virózu, dostal horečku a na to mu naskákaly nejprve na tváři a poté po celém těle červené skvrny, byly horké ale nesvěděly jej, nasadili mu kortizon nato se skvrny rozlezly na celé tělo a objevily se otok, do 2 dnů při dietě o rohlících a čaji a vodě zmizely. Udělaly se nové testy na vše co jedl ale zde bylo opět jen slabě celé vajíčko a mléko, přibyl jen slabě lepek ale vzhledem k tomu že se v té době živil jen rohlíky a i nyní je běžně jí ( a je bez obtíží) bylo mi doporučeno lepek nevsazovat pokud nedojde k potížím. Píšeme si jídelníček a zavádíme postupně nové potraviny. Můj dotaz zní zda znáte podobný případ a opravdu to mohou způsobovat jen alergie? A je možné že syn reaguje na alergeny až druhý den? Sama jsem alergik i moje maminka a my reagujeme na alergeny do půl hodiny. Předem děkuji za jakoukoli radu, syn se má vrátit do školky a sami pořád zkoušíme a čekáme na reakce, vzhledem k tomu, že nastanou až druhý den je to obtížné. Děkuji Kubešová Petra

Tazatel:

Kubešová Petra

Odpověd:

Dobrý den, paní Kubešová,

alergická reakce na potraviny je jen jednou z mnoha možných příčin kopřivky. Nemusí tam být ani přímá souvislost s alergií, protože spouštěčem mohou být také infekce (včetně té střevní) nebo stres. Nicméně u malých dětí je přecitlivělost na některé potraviny, která se projevuje kopřivkou nebo ekzémem, docela častým jevem.

Alergická reakce se může objevit opravdu i za několik hodin nebo dní po kontaktu s alergenem. Zrovna střevní a kožní potíže do této skupiny pozdních reakcí patří. Dobře tedy děláte, že si synův jídelníček evidujete. Výzrazně vám to usnadní další pátrání po případných alergenech, které by synovi mohly vadit.

Podrobnější informace najdete v našem článku Potravinové alergeny a atopie u dětí.

Držíme vám palce,

Michal Závacký, ProAlergiky.cz