Infolinka 541 212 450Expoziční test při alergii na mléčné bílkoviny u malého dítěte

Otázka:

Dobrý večer.Syn (7,5m) má asi od 2m diagnostikovanou ABMK.Začalo to vodnatými průjmy,jinak žádné jiné potíže neměl,přibýval víc než dobře a je plně kojený.PL doporučila na 3 týdny vynechat mléčné výrobky,avšak průjmy přetrvávaly,tak nás PL odeslala na interní vyš.do dětské nem.Brno.Lékař žádné testy nedělal,vzhledem k tomu,že syn dobře prospívá,a domluvili jsme se ,że budu nadále držet bezmléčnou dietu a vynechám i sóju,ořechy a mořské plody.Povolil mi tvrdé sýry a tvaroh Zlepšení nastalo až po zavedení příkrmů od 4m.Od té doby byl průjem výjmečně.A můj dotaz zní,(jelikož na kontrolu mimo komplikace apod.chodit necháme),můžu zkusit už teď eliminační test nebo mám počkat,až bude syn starší?Tvrdý sýr a tvaroh snáší dobře.Děkuji moc,Lucie

Tazatel:

Lucie

Odpověd:

Dobrý den, Lucie, 

pravděpodobně máte na mysli expoziční test, tedy postupné vracení alergenů do stravy. Ten můžete provádět každých několik týdnů. Pokud se u vás ABKM projevuje jen průjmy, stačí dítěti nejprve přidat lžičku alergenu do jídla, po pár dnech další a velmi pozvolna navyšovat. Jako testovací jídlo je dobrý jogurt.  

V mléce se vyskytují dva druhy bílkovin. Tím prvním je kasein, kterého je nejvíce a který tvoří hlavní součást tvarohu a sýrů. Tím druhým jsou syrovátkové bílkoviny, které jsou typické tím, že jsou schopny ze stravy matky pronikat do mateřského mléka. Právě u kojenců je alergie na syrovátkové bílkoviny častější, a proto některým tvaroh a sýry nedělají problémy. Zároveň je pravděpodobné, že z této alergie dítě brzy "vyroste". Podrobnosti o mléčných alergenech.

Držíme palce, Michal, ProAlergiky.cz