Infolinka 541 212 450Hlen ve stolici u kojence a zelená stolice

Otázka:

Dobrý den, poprosila bych vás o radu. Syn má 11 týdnů. Po narození měl novorozeneckou žloutenku, kdy ho museli nasvěcovat pod lampou. +/- od 6tého týdne má zelenou stolici. Bříško ho nebolí, vyrážku taky nemá. Jedeme bezplenkovku. Nejdříve byla stolice tmavě zelená průjmovitá s hlenem. Mudr. mi poradila nasadit rýžový odvar s každým kojením + Enterol. Dodržovala jsem. Občas to vypadalo, že se to zlepšilo, pak se to zase vrátilo k zelené stolici. Stěry dělala, bakterie se neprokázala. Pak jsem objevila i krvavé nitky. Mudr. poradila držet bezmléčnou dietu. Držím ji 14 dní a jediné zlepšení je, že nemáme skoro žádnou krev ve stolici a možná i ta barva už není tmavě zelená, ale spíše světle zelená až žlutá někdy mi přijde i hnědá, ovšem pořád s hodně hlenem. Když náhodou objevím krev, tak opravdu po hodně podrobném zkoumání a je to jen taková tečka nebo opravdu drobná nitka.Syn je spokojený, přibírá a vypadá, že ho nic netrápí. Používáme na radu doktory stále půl Enterolu každý večer a ráno probiotika z DrMaxe. Teď jsem zjistila, že by to mohl způsobovat i fenykl (každé ráno piji kojící čaj). Nevím, zda vyčkávat nebo vyřadit další potraviny, popř. přestat pít čaj s fenyklem nebo nedávat ta probiotika. Nebo by to mohlo být úplně něčím jiným? Já ani partner nejsme vůbec na nic alergičtí. Mockrát děkuji za odpověď.

Tazatel:

Šarlota

Odpověd:

Dobrý den, Šarloto,

vysoké množství hlenu ve stolici, zvláště je-li doprovázeno stopami krve, může být skutečně příznakem alergie na nějakou potravinu. U plně kojeného dítěte bývá nejčastějším alergenem skutečně mléko ve stravě matky.

Nicméně bílkovin, které jsou schopny z vaší stravy prostupovat do mateřského mléka a na které může být dítě přecitlivělé, je celá řada. Kromě mléka to jsou i další běžné potraviny jako vejce nebo pšenice. Ani bylinky samozřejmě nelze vyloučit. Pro rychlejší a přesnější diagnózu případné potravinové alergie je proto vhodnější řádný eliminačně-expoziční test

Alergie se může objevit i u dítěte "nealergických" rodičů. Faktorů, které její vznik ovlivňují, je mnoho.

Držíme vám palce,

Michal, ProAlergiky.cz