Infolinka 541 212 450Alergie na mléko a sóju – pozitivní hodnoty IgG

Otázka:

Dobrý den, před 14ti dny jsem se v noci vzbudila s velmi silnými křečemi v břiše. Protože bolesti neustávaly, absolvovala jsem chirurgické, gynekologické, urologické, neurologické a nakonec i endoskopické vyšetření. Vše bylo negativní, včetně vyšetření krve a moči. Sestra na endoskopickém vyšetření mi doporučila, ať zkusím vyřadit laktózu. Poté, co jsem týden nekonzumovala mléčné výrobky a pila jen bezlaktózové mléko se mi výrazně ulevilo a obtíže jsou jen občas a v menší intezitě. Absolvovala jsem vyšetření krve na potravinové alergie u praktické lékařky. Nyní přišly výsledky a paní doktorka mi řekla, že tomu ale nerozumí, že zavolá do laboratoře. Tam jí oznámili, že bych se už mléka neměla ani dotýkat a že nemůžu ani sóju a že mám hraniční i lepek a mám uvažovat o dalším vyšetření. Paní doktorka mi vše přetlumočila a dala mi žádanku na alergologii. Volala jsem do tří ambulancí a nejbližší termín, kdy mě vezmou je prosinec. Sestra mi řekla, že do té doby nemám jíst žádné mléčné výrobky a mám si případně koupit homeopatika. Mé výsledky: kravské mléko IgM 3,22 pozitivní, IgA 0,57 negativní, IgG 1,46 pozitivní, anti - gliadin IgG 1,02 hraniční, kasein IgG 2,93 a kasein igA 4,05 dále pak sója IgG 2,4 a sója IgA 4,7 Mohu se prosím zeptat, jak v takovém případě postupovat? Opravdu nejíst žádné mléčné výrobky? Zkoušet co ano a co ne? Vyžádat si další vyšetření (jaké)? Děkuji s pozdravem Veronika Tkačuková

Tazatel:

Veronika

Odpověd:

Dobrý den, paní Tkačuková,

obávám se, že jste naletěla lidem, kteří hazardují s vaším zdravím, protože vám poskytují klamavé informace. Podle množících se dotazů na toto téma soudím, že takových neprofesionálů v našem zdravotnictví pracuje mnoho. Proč začínám tak ostře? 

Výsledky krevního testu, které citujete, totiž o žádné potravinové alergii nevypovídají. Měření množství protilátek IgM, IgA nebo IgG proti potravinám není vědecky podložené a navíc nemá se skutečnou potravinovou alergií nic společného. Ta se vyhodnocuje pouze sledováním protilátek typu IgE. Alergolog, ke kterému se dostanete, vám jistě rád vysvětlí podrobnosti a bude schopen zjistit, zda skutečně trpíte alergií. 

Tady jsou odkazy na podobné dotazy, na které jsme již v této poradně odpovídali: 

Interpretace krevních testů IgG, IgA a IgM na kravské mléko

Pozitivní hodnoty IgG a IgM na kravské mléko – co můžu jíst?

Intolerance kravského mléka, kaseinu a laktózy - které mléčné výrobky mohu jíst?

Jen na základě výsledků absolvovaného testu nemá význam jakkoli měnit svůj jídelníček ani nasazovat léky nebo homeopatika. Jestliže se po omezení konzumace mléčných výrobků cítíte lépe, klidně v tom pokračujte. Pokud máte podezření na sníženou toleranci laktózy, což je v dospělém věku vcelku běžný problém, požádejte o vyšetření tenkého střeva na gastroenterologii. 

Držím vám palce,

Michal Závacký, ProAlergiky.cz