Infolinka 541 212 450Jak zjistit alergii na sóju u desetiměsíčního dítěte

Otázka:

Dobrý den, jak prosím zjistit alergii na sóju? Dcera 10m je ABMK plus vajíčko a kočky. Dnes jsem ji dala pár lžiček sójového jogurtu alpro. Po asi 5 hodinách začala plakat, na stehýnkách červené plus se začaly tvořit puchýřky-byl to akutní stav zničehonic a před očima se to zhoršovali. Po Fenistilu se hned zklidnila, ale teď nevím, zda to bylo opravdu tím jogurtem. Teď jí jedou zuby a dala jsem Viburcol. Nevím, jestli to může souviset s tím. A pekla jsem synovcům koláč a nevím, jestli jsem si špatně neumyla ruce od těsta.

Tazatel:

Tereza

Odpověd:

Dobrý den, Terezo,

alergii na soju i na jiné potraviny je u takto malých dětí nejvhodnější prověřit pomocí takzvaného eliminačně-expozičního testu, který se provádí v domácích podmínkách. 

Homeopatický přípravek by vzhledem k velmi nízkému obsahu účinných látek alergickou reakci vyvolat neměl, byť obsahuje byliny, které mezi běžné alergeny patří. U dětí s ABKM se často přidává i alergie na soju, tudíž to opravdu může být i váš případ. Samozřejmě nelze vyloučit ani vystavení dcery jiným alergenům, jak naznačujete.

Držíme vám palce,

Michal, ProAlergiky.cz