Infolinka 541 212 450Dušnost (problémy s nadechováním), reflux a podezření na laktózovou intoleranci

Otázka:

Dobrý den, ráda bych se zeptala na dotaz ohledně podezření na laktózovou intoleranci, bohužel se musím ptát takto, protože má praktická doktorka i alergolog odmítli testy udělat a řekli, že ji pravděpodobně nemám a poslali mě domů bez ničeho. Abych popsala problémy - dlouhodobě trpím na problémy s dýcháním a dušnost. Kyslíku mám dost, ale při nádechu cítím jako bych měla celý hrudník stažený a nedokážu se nadechnout do plna, zároveň s tím mám knedlík v krku. Trávící problémy mám nahodile, tam jsem nevysledovala pravidelnost, nicméně dýchání se přímo váže na pozření mléčných výrobků. Není to hned, většinou problémy začnou pár hodin či den po pozření. Po polotučném mléku tolik ne, horší jsou smetanová jídla a hutné jogurty, problémy většinou odezní dva až tři dny po snědení mléčného výrobku, pokud si nedám další. Problémy začaly během zjištění alergie na paracetamol, brala jsem léky na bolest a léčbu zánětu zatuhlého svalu a "předávkovala" jsem se běžnou dávkou, reagovala jsem zvracením žluče a dýchacími problémy. Paracetamol mi prudce zvýšil jaterní testy na hodnotu 4+, doktoři však spojení s dýchacími potížemi zavrhli a léčili mě jen s játry. Byla jsem s dýchacími problémy všude možně, zjistilo se, že mám reflux jícnu - barretův jícen, astma se nepotvrdilo, příznaky alergie byly, ale prý nijak výrazné. Nemohla jsem jíst, spát, živila jsem se hlavně jogurty a bylo to horší a horší. Postupně jsem vyřazovala příčiny - léky ne, lepek ne, stres ne... postupně zbylo jen to mléko. Když si ho nedám, je mi dobře několik dní, když si dám něco se smetanou či jogurt, mám dýchací potíže znovu, průjmy nebo zvracení nemám, trávící potíže mám tak nějak celoročně, to už neřeším. Kdysi jsem slyšela, že od jater se mohou odvíjet různé alergie a citlivosti, mohlo mi poškození jater paracetamolem takovou alergii vyvolat a jsou dýchací potíže - stažené dýchací cesty a pocit nenadechnutí, někdy i vyšší tlak, ale to asi ne vždy, příznakem laktózové intolerance či alergie na mléko? Jak si mám testy "vydupat", když mě většina doktorů bez diagnózy pošle domů s tím, že dýchání s laktózou nemá nic společného, poradíte mi případně, kde se nechat otestovat?

Tazatel:

Natálie

Odpověd:

Dobrý den, Natálie,

dýchací potíže typu problémů s nadechováním jsou sice typickými příznaky astmatu, ale mohou být vyprovokovány jícnovým refluxem (žaludeční šťávy pronikají do dýchacích cest). Negativní roli hrají i stres a úzkost. Pokud jste v péči alergologa, mělo by být vše pod kontrolou. A pokud máte pocit, že Vám alergolog nenaslouchá, vyzkoušejte jiného.

Co se týká podezření na intoleranci laktózy, to Vám může potvrdit nebo vyvrátit vyšetření na gastroenterologii, nejlépe pomocí biopsie tenkého střeva, která je velmi spolehlivá. Pokud Vám praktický lékař nedá doporučení, můžete se tam objednat i bez něj. Snížená tolerance laktózy, případně potravinová alergie mohou zhoršovat zmíněný reflux. Ale u intolerance laktózy se především standardně objevuje nadměrné nadýmání a průjmy.

O souvislosti alergie a poškození jater nemáme dostatek věrohodných informací. 

Držíme vám palce,

Michal, ProAlergiky.cz