Infolinka 541 212 450Zažívací a kožní potíže po konzumaci soji a arašídů, prokazatelnost alergologických testů

Otázka:

Dobrý večer, trpím zkříženou alergií. Nejhorší výsledky v pylech mám u břízy, olše, lísky, pelyňku... nejviditelnější reakci z potravin jsem měla u prick testů a krve (IgE) na sóju (3/3) a arašíd (2/3), na kořenovou zeleninu mám silné reakce v podobě otoků už v ústech. Co mě však překvapuje, že u arašídů a sóji (v malém množství) jde spíše "jen" o zažívací a kožní problémy. Co znamenají měřítka 2/3 a 3/3, prosím? Přestože mi prick testy i krevní testy neodhalily intoleranci na pšenici a jiná zrna (žito, špalda apod.), je možné, že výsledek není 100% prokazatelný? Co prosím ve výsledcích znamená tento údaj? Potraviny: v norme: S_sIgE smes-Mouky

Tazatel:

Markéta

Odpověd:

Dobrý den, Markéto,

čísla u výsledků prick testů od vašeho lékaře (3/3 a 2/3) by měla znamenat intenzitu reakce, tedy předpokládanou míru přecitlivělosti na testovaný alergen. Výsledky těchto testů je potřeba chápat jako jeden z ukazatelů pro diagnózu, jelikož mohou být falešně pozitivní i falešně negativní, zkrátka někdy nepřesné. U potravinových přecitlivělostí se obecně klade největší důraz na to, jaké potíže po konzumaci daných potravin máte. 

Výsledky krevního testu na mouku nenasvědčují přecitlivělosti. 

Na potraviny mohou vzniknout i jiné druhy přecitlivělosti než ty, které jsou měřitelné pomocí imunoglobulinů IgE. Jejich diagnostika je však zatím velmi komplikovaná, jelikož nejsou dostatečně vědecky prozkoumány, snad s výjimkou celiakie. Jsou to často právě ty případy, kdy vaše tělo reaguje nepřiměřeně na nějakou potravinu (trávicí i kožní potíže), ale alergologické testy žádný problém nepotvrzují. 

Držíme vám palce,

Michal, ProAlergiky.cz