Infolinka 541 212 450



Otok jazyka a rtů – možná alergie na léky

Otázka:

Dobrý den, občas trpím otokem jazyku a rtu. Vždy si vezmu dva prednisony 20 mg a otok zmizí. Na alergologii nic nezjistili. Beru léky na tlak Agen, na srdce Betalock a na cukrovku Januvii, dále Detralex, Hydrochlorothiazid. Chci se zeptat, zda nějaký lék by mohl otok jazyka způsobovat? Moc mě to trápí a prosím o sdělení, jaká vyšetření mám ještě podstoupit? Děkuji Zara

Tazatel:

Zara

Odpověd:

Dobrý den, Zaro,

ano, alergická přecitlivělost bohužel může vzniknout na spoustu léků. I když je třeba takových případů zaznamenáno málo, pravděpodobnost není nulová. To se týká zejména přípravků Agen, Januvia, Detralex a Hydrochlorothiazid. 

Případnou alergii na léky umějí nejlépe potvrdit právě na alergologii, například krevním testem. Ne na všechna léčiva však existuje testovací alergen. 

Pokud výše uvedené léky konzumujete denně a některý z nich by byl příčinou vašich otoků, pak by se tyto otoky rovněž měly objevovat denně. V opačném případě by jejich příčinou mohlo být něco jiného, například nějaká potravina. Samozřejmě nelze vyloučit ani to, že vaše otoky nejsou alergického původu. 

Držíme vám palce,

Michal, ProAlergiky.cz