Infolinka 541 212 450Svrbenie v kútiku oka, zápal spojiviek – možná alergia na potraviny

Otázka:

Dobry deň , chcem sa poradiť ohľadom môjho zdravia . Už asi mesiac respektíve od vianoc má svrbí v kútiku oka ako mám spojivku a aj to tak Páli sem tam aj hrdlo má svrbí a ucho tiež všetko toto mám len na ľavej strane . Bola som u očnej aj krčného , Ocna povedala že mám už zápal spojiviek, ale že to vidí ako keby to mám z alergie , keď som bola pred rokom u alergologa tak alergia mi bola zistená len na spory. Rozmýšľala som že z čoho to môže byt , na Vianoce som jedla arašidy a od vtedy mám take problémy . Prestala som jesť a asi 1 týždeň som mala kľud. Zjedla som horalku a teraz mi to zase prišlo naspäť a svrbí to . Neviem či to je akurát taká náhoda alebo to môže byt alergia na arašidy ? Alebo to je úplne niejaky iný problém ako alergia ? Vie mi niekto poradiť prosím ? Ďakujem

Tazatel:

Marcela

Odpověd:

Dobrý den, Marcelo,

zánět očních spojivek opravdu může souviset nejen s infekcí, ale i alergií. Obvykle však problémy se svěděním očí způsobují alergeny, které se běžně pohybují ve vzduchu, jako jsou pyly, spory plísní nebo alergeny zvířat. Svědění očí jako reakce na snědené jídlo není úplně typické, ale vyloučit se nedá, zvlášť pokud jste arašídy během konzumace loupala (prach z arašídů se šíří vzduchem) nebo jste se dotkla levého oka. Ale pochopitelně může jít i o souhru okolností. 

Zeptejte se svého alergologa, jestli vám tehdy testoval i přecitlivělost na arašídy. Pokud ne, je možné jejich otestování provést, ať máte jistotu. 

Držíme vám palce, ať se příčina vašich potíží co nejdříve odhalí.

Michal, ProAlergiky.cz