Infolinka 541 212 450Alergická reakce na ryby u člověka alergického na pyl břízy a trav

Otázka:

Dobrý den, mám dotaz ohledně zkřížených alergických reakcí. Můj snoubenec má alergii na pyly (zjm.břízy) a na trávy. Dále má alergii na jablka, která se projevuje zjm. GIT příznaky, nikoli respiračními. Kdysi mu vycházely testy (nejspíše spec.IgE) také proti mrkvi a lískovým ořechům. Před dvěma lety se u něj objevili příznaky podobné orálnímu alergickému syndromu při konzumaci tresky a postupně i u dalších ryb. (Do té doby jedl ryby normálně) K orálním symptomům se jednou přidalo i zvracení. Chtěla jsem se zeptat, zda je možné toto vysvětlit zkříženou reakcí na pyly břízy. Jablka, mrkev a lískové ořechy by do této teorie zapadaly, ovšem možnost zkřížené reakce u pylů břízy či trav s rybami jsem nikde nenašla. Mockrát děkuji.

Tazatel:

Tereza

Odpověd:

Dobrý den, Terezo,

zkřízená reakce mezi pyly břízy, potažmo dalších jarních stromů, a rybami ani nám není známa. Jablka a ořechy skutečně obsahují proteiny podobném těm v pylu stromů, což je příčinou zkřížené reakce, ale proteiny ryb jsou jim chemicky dosti vzdálené. 

Já bych příčinu nežádoucí reakce na ryby viděl spíše buď jako nezávislou "plnohodnotnou" alergii, která se mohla vyvinout, anebo jako sníženou toleranci histaminu obsaženého v rybím mase, zejména tom, které není zcela čerstvé. Mohlo jít o dočasnou histaminovou intoleranci způsobenou probíhající pylovou sezonou u vašeho partnera. Během probíhající pylové alergie je v těle alergika zvýšená hladina histaminu, a když k ní přidáte další histamin z potravy, tělo nedokáže tolik histaminu odbourat a může se objevit reakce velmi podobná té "klasické" alergické, tedy i příznaky orálního alergického syndromu. 

Rozhodně doporučuji vaše zjištění probrat s ošetřujícím alergologem. 

Držíme palce, 

Michal Závacký, ProAlergiky.cz