Infolinka 541 212 450Alergie na kravské mléko – jaké mléčné výrobky můžu konzumovat?

Otázka:

Dobrý den. Před půl rokem mi diagnostikovali alergii na kravské mléko spolu s alergií na česnek a banán. (kravské mléko IgE 0,45, kasein nebyl označený -

Tazatel:

Věra Fischerová

Odpověd:

Dobrý den, paní Fischerová,

nejdůležitější informace pro vás bude asi ta, že živočišné mléko obsahuje dva druhy bílkovin. Jednou z nich je vámi zmíněný kasein a tou druhou jsou beta-laktoglobuliny ze syrovátky. Od toho se pak odvíjí možnosti stravování alergika. 

Podrobnosti si můžete přečíst v našem článku Mléčné alergeny podrobněji.

Jenže ve chvíli, kdy máte potvrzenou alergii na kravské mléko bez bližšího upřesnění druhu bílkoviny (testovali vám zřejmě směs mléčných bílkovin), jsou pro vás tyto informace předčasné. Částečná naděje je pro vás v tom, že některé mléčné výrobky obsahují velmi málo jakýchkoli bílkovin, a tak je mohou i lidé alergičtí na mléko snášet. Do této skupiny patří máslo, přičemž přepuštěné máslo je téměř bez rizika. Někteří alergici snášejí výrobky, které prošly kvašením, jako jsou jogurty a tvrdé sýry. Lze je opatrně vyzkoušet. Nutridrinky ani jiná živočišná mléka ale raději ne. 

Senzitivitu na česnek máte opravdu zvýšenou, a tak raději doporučuji se mu vyhýbat anebo alespoň výrazně omezit najednou zkonzumované množství. 

Mějte se hezky,
Michal Závacký, ProAlergiky.cz

P. S.: Vlivem technické chyby v databázi se nám větší část vašeho dotazu smazala. Omlouváme se.