Infolinka 541 212 450Ochrana palandy proti roztočům

Otázka:

Dobrý den, synovi (8 let) byla zjištěna alergie na roztoče a plísně. Jsme ve fázi řešení (výměna peřiny, povlak na matraci,..). Spí v dětském pokoji spolu s dcerou na palandě. Syn spí nahoře, dcera dole. Je nutné měnit vše i u dcery, která alergická není? Jde mi o to, zda by mohly alergeny z dceřiny postele dráždit syna natolik, že je lepší i dceři vyměnit? Přece jen je to všechno dost nákladné. Děkuji za odpověď.

Tazatel:

Jana

Odpověd:

Dobrý ten, paní Jano,

pokud syn spí v horní části palandy, je to výhodnější situace, protože na člověka spícího na spodním lůžku mohou padat alergeny z horní matrace. Směrem vzhůru to mají roztočové alergeny obtížnější, protože jsou těžké a dlouho se neudrží ve vzduchu. 

Obalení synovy matrace do protiroztočového povlaku je určitě nejúčinnější řešení. Polštář a přikrývku nemusíte měnit, pokud na ně také nasadíte protiroztočové povlaky. 

Úpravdu dceřina lůžka můžete řešit až v druhé fázi, pokud by se opatření provedená na synově lůžku ukázala jako nedostatečná, například s ohledem na intenzitu jeho alergie. Pokud se vám podaří udržet v místnosti relativní čistotu, hlavně co se týče prachu, jehož se roztočové alergeny stávají součástí, může tato kombinace opatření postačovat. 

Mějte se hezky,

Michal, ProAlergiky.cz