Infolinka 541 212 450Dušnost a jiné dýchací potíže po konzumaci mléčných výrobků

Otázka:

Dobrý den, našla jsem na Vašich stránkách náhodně dotaz, který mně však velice zaujal, protože autorka popisuje velmi přesně obtíže, které mám já sama. Uvádí, že má problémy se nadechnout, má stažené dýchací cesty a nemůže dýchat, lékaři se domnívali, že má astma, to se nepotvrdilo, byl zjištěn reflux jícnu (u autorky dotazu dokonce baretův jícen, u mne ani to ne, pouze lehká ezofagitida), že má známky alergií, ale vlastně nepotvrzené a že dýchací potíže nastupují po pozření mléčných výrobků, což lékaři považují za nesmysl a nesouvisející, další testy příliš dělat nechtějí. Autorka má navíc trvale všelijaké zažívací obtíže (nevolnosti, bolesti břicha, sem tam průjem jsou mé projevy). Taky mne strašně zaráží, že když sním něco s mlékem, jogurtem, tak se pak dusím a nemohu se nadechnout, úplně přesně jak popisuje autorka prvotního dotazu, tak tyto potíže mám já. Místní (asi) lékař Michal reagoval na její dotaz s tím, že může jít o projevy refluxu, astmatu (které ale ona ani já nemáme), já reflux jen mírný, úzkost (já kvůli ní byla 2x vyšetřena psychiatrem, nic nezjištěno a obtíže nemám), takže nic z toho to nevysvětluje. Velmi by mne zajímalo, o co jde a proč se to děje. Ta dušnost je zřejmá, je to velice nepříjemné a vyvolává to mléko, na které nemám alergii a dle alergologa ani netrpím laktózovou intolerancí, mám dělané dvě gastroskopie, kolonoskopii. Proč se tedy obě po mléčných výrobcích dusíme tak, že se nám stáhnou dýchací cesty a nemůžeme se nadechnout? Jeden člověk sám si připadá jako exot, ale když tu čtu naprosto stejné obtíže ve všech souvislostech, tak to náhoda nebude. Máte nějaké další nápady, co za tím je? Také u mne jsou alergologové zcela neúspěšní s objasněním tohoto stavu a já mám mléčné tolik ráda, nikdy dříve jsem tyto potíže neměla, ale poslední cca 2,5 roku a nepodařilo se tomu přijít na kloub. Děkuji moc. Zkusím přiložit původní dotaz té paní zde : https://www.proalergiky.cz/poradna/odpoved/5933

Tazatel:

Denisa

Odpověd:

Dobrý den, Deniso,

děkujeme vám za důvěru. Čistě dechové potíže (dušení, dušnost) po konzumaci mléčných výrobků skutečně nepatří mezi běžný jev. Pokud máte lékařsky vyvrácenou jak alergii na mléčné bílkoviny (nejlépe vyšetřením protilátek IgE z krve), tak intoleranci laktózy, pak nás bohužel nenapadá žádné logické vysvětlení těchto potíží. 

Projevů potravinové přecitlivělosti existuje celá řada, ale těch, které jsou prozkoumané a diagnostikovatelné, je jen část těch nejrozšířenějších. To ale neznamená, že vzácnější typy poruch nemají řešení. U potravinových přecitlivělostí platí okřídlená zásada: Nejez to, co ti nedělá dobře, bez ohledu na výsledky lékařských vyšetření. To, že víte, která potravina vám způsobuje potíže, je skvělé. Jste na tom mnohem lépe než lidé, kteří mají podobné potíže, a nevědí z čeho. A to, že současná medicína pro vás nemá jasnou odpověď, určitě není vaše chyba, proto se tím prosím netrapte. 

Držíme vám palce,

Michal, ProAlergiky.cz