Infolinka 541 212 450Antibiotika a léky proti bolesti vhodné při histaminové intoleranci

Otázka:

Dobrý den, byla mi zjištěna histaminova intolerance i s ABKM i na soju. Je někde možnost sehnat seznam antibiotik, které se dají při této diagnóze předepsat třeba cystitidu,na kterou trpím? Vždy jsem užívala Zinnat při akutním zánětu, ale u něj jsem se dočetla že není vhodný při HIT. Lze užívat i Algifen na bolest? Děkuji

Tazatel:

Veronika

Odpověd:

Dobrý den, Veroniko,

i když histaminová intolerance souvisí především se stravou, hladinu histaminu v těle mohou zvyšovat i některá léčiva. O seznamu vhodných antibiotik nevíme, ale dle odborných zdrojů jsou nejvíce problematické tyto druhy: cefuroxim, cefotiam, isoniazid, pentamidin, kyselina klavulanová, chorochin. Existuje ale celá řada dalších účinných látek, ze kterých váš lékař může vybírat pro vaši léčbu.

Z léků proti bolesti jsou za méně vhodné považovány tyto: morfin, pethidin, všechny nesteroidní protizánětlivé léky (např. Ibuprofen), kyselina acetylsalicylová (Aspirin), metamizol. Poslední jmenovaná účinná látka je součástí vámi zmíněného Algifenu, tudíž ten také může vadit. Za vhodný se dá naopak považovat paracetamol (Paralen), ten ale není protizánětlivý. 

Držíme vám palce,

Michal, ProAlergiky.cz