Infolinka 541 212 450Používání kosmetiky s kyselinou salicylovou

Otázka:

Dobrý den. Asi v 10letech(před 35lety) jsem měla vyrážku po podání acylyrinu, bylo mi řečeno, že jsem alergická na kyselinu salicylovou.Od té doby jsem acylpyrin nebrala.Nyní více používám kosmetiku a zjistila jsem, že obsahuje Aktivní látky. kyselina salicylová(POPŘ.je psáno, obsahuje:Benzyl salicylát). Velkou alergickou reakci jsem zatím neměla, svědění,pocit jako stáhnutí pokožky nevím zda mám přisuzovat jako alergická reakce, nebo vhodná reakce třeba pleťové masky.A tak nevím, zda se mám této kosmetiky vyhýbat,ikdyž nyní jsem zjistila,že je to skoro všude. Nebo s tím nemá žádnou spojitost,nebo velmi malou? Nerada bych špatně Děkuji za odpověď. Petra

Tazatel:

Petra

Odpověd:

Dobrý den, Petro,

obávám se, že doposud není známý mechanismus reakce na léky typu aspirin, tedy na kyselinu salicylovou a její odvozeniny, a proto nevíme, jak bude člověk s touto intolerancí reagovat v případě, že se alergen dostane na jeho pokožku. Nicméně kontaktní alergie na salicyláty jako diagnóza existuje, takže ji zvláště ve vašem případě nelze vyloučit.

Máte pravdu, že se s ním můžete setkat ve spoustě přípravků, kde se používají zejména jako protizánětlivá přísada, typicky v péči o mastnější pleť se sklony k akné. Příbuzné salicyláty však najdete i v opalovací kosmetice (např. UV filtr zvaný homosalat), ústních vodách, zubních pastách nebo různých hojivých mastičkách.

Odpověď, zda jsou tyto látky rizikové při kontaktu s kůží právě pro vás, vám může dát vyšetření na dermatologii. Pomocí náplasťového testu jsou vám schopni tuto diagnózu potvrdit nebo vyvrátit. 

Mějte se hezky,

Michal, ProAlergiky.cz