Infolinka 541 212 450Vysoké hodnoty FENO, ale žádné dýchací obtíže

Otázka:

Dobrý den, jsem téměř 40 let vedený jako astmatik. V posledních letech jsem pomocí meditací své dýchací potíže téměř zcela eliminoval. Při kontrolním měření v lednu 2021 mi byla naměřena hodnota FeNO 58 ppb. Do dnešního dne jsem byl zcela bez obtíží, bez rýmy i kašle, bez jakýchkoliv alergických reakcí na cokoliv (pyly apod.) s výjimkou cca 14 dnů v červnu, kdy jsem nebyl psychicky zcela ideální a proto jsem užíval Seretide pouze na noc, abych se vyspal, jinak jsem jej za celou dobu nepotřeboval. Nicméně na včerejším kontrolním měření jsem měl hodnotu FeNO 78 ppb. Spirometrie v normálu, poslechově bez nálezu. Znamená to, že mi v plicích probíhá nějaký zánět, ale bez projevů? Nic na sobě nepozoruji a fyzicky se cítím skvěle. Nějak tomu všemu nerozumím, proč se hodnoty zvyšují, přestože nemám žádné obtíže, můžete mi to prosím trochu objasnit? Moc děkuji MS

Tazatel:

Milan Skýba

Odpověd:

Dobrý den, pane Skýbo,

vysoká hodnota nad 50 ppb u dechového testu FENO je skutečně jedním z možných signálů probíhajícího zánětu v dýchacích cestách (když pomineme falešně vysoké hodnoty objevující se např. po konzumaci košťálové zeleniny). Tento zánět může být různého původu, nejen alergického, tedy například i v souvislostí s nějakou infekcí, a nemusí probíhat jen v průduškách. A ano, nemusí pacienta nijak omezovat. 

Je skvělé, že se vám vaše astma podařilo dostat pod kontrolu, nicméně naměřený zánět může znamenat, že je potřeba na sebe nadále dávat pozor, zejména dodržovat doporučovaná preventivní opatření pro eliminaci styku s alergeny, na které jste citlivý. Sklony k astmatu bývají doživotní. 

Více také najdete v našem článku Dechový test FENO pomáhá odhalit zánět dýchacích cest.

Držíme vám palce, 

Michal Závacký, ProAlergiky.cz