Infolinka 541 212 450Citlivost na některé potraviny a léky

Otázka:

Dobrý den, před 11 lety jsem prodělala 3x operovaný zánět pobřišnice.Od té doby se u mě pomalu začala projevovat citlivost na některé potraviny. Poslední roky už jsem reagovala i na pily, prach a srst. Před rokem se u mě projevila borelióza v 2.stádiu (nemohla jsem dýchat, silné bolesti břicha, skolabovala jsem při řízení). Na alergologii se neprokázala žádná alergie. Běhel léčby jsem začala silně reagovat na léky a téměř všechny podněty. Byla jsem i hospitalizovaná s reakcí na jód. Reaguji i na antihistaminika a inhalátory. Mívám opravdu silné alergické reakce spojené s žízní, dušností, pálením kůže, průjmem, zmateností, pocitem oteklého krku. Borelióza nebyla dořešena, ale byla přeléčena, operace, kterou jsem měla podstoupit kvůli nálezu na vaječníku a zvětšující se děloze byla zrušena, kvůli mým reakcím na léky a obtížnosti. Má obvodní lékařka a homeopatka mi doporučila dietu. Je mi po ní mnohem lépe. Nejím slupky a semínka. Zároveň jsem ze stravy vynechala potraviny na které mám reakci-lepek, sója, mléčné, kofein, alkohol, čaje, glutamáty, ořechy+dietní omezení,které mám po operacích. Je mi 34 let. Chtěla bych se zeptat, jestli je naděje, že se můj imunitní systém vzpamatuje? Má alergoložka můj stav neumí řešit. Tvrdí, že když mi nevyšla žádná alergie mám jíst a pít všechno. Nedokáže mi vysvětlit, proč se to děje. Vysadila jsem Daseltu a stav zvládám pomocí diety, antihistaminika jím jen když mám silnou reakci. Za chvíli bude zima a v toto období nemůžu vůbec dýchat a jsem hodně zahleněná (průhledné hleny). To jsem před boreliózou neměla, prokázali se i plicní chlamidie. Jak se mohu uzdravit? Předem děkuji za odpověď.

Tazatel:

Jana

Odpověd:

Dobrý den, Jano,

děkujeme za důvěru. Váš zdravotní stav je evidentně komplikovaný. Pro nás je zásadní ta informace, že žádnou alergii nemáte lékařsky potvrzenou. Nedá se vyloučit, že vaše potíže po konzumaci některých vámi uvedených potravin budou zcela jiného než alergického původu. Ne každá nežádoucí reakce na potravinu je alergií a spousta přecitlivělostí na potraviny ani dosud nebyla vědecky objasněna.

Možná proto vám vaše alergoložka nedokáže příčinu potíží vysvětlit. Řídí se vědeckými poznatky. Opravdu není rozumné z jídelníčku vyřazovat potraviny bez silného důkazu o tom, že vám škodí. Nejen kvůli riziku nedostatku některých živitn. Člověk s komplikovanou dietou je totiž často pod velkým stresem z toho, že sní něco "zakázaného". A tento stres je právě pro imunitu velmi škodlivý. 

My vám budeme schopni poradit až ve chvíli, kdy bude jasná diagnóza a tato diagnóza bude v oblasti alergií, astmatu nebo ekzémů. Příčinu vašich potíží vám musí pomoci odhalit někdo, kdo je dobře seznámen s vaším zdravotním stavem. Držíme vám palce, aby se to co nejdříve podařilo.

Michal, ProAlergiky.cz