Infolinka 541 212 450Alergie na ořechy a semínka u 4letého dítěte – šance na uzdravení

Otázka:

Dobry den, obracim se na Vas s prosbou o radu. Me dceri (4 roky) byla krevnim rozborem zjistena alergie na vetsinu orechu a seminek. Nase alergolozka se o zadnou lecbu nesnazi s argumentaci, ze tento problem resit nelze, alergie pry zustane po cely zivot. S timto zaverem se nechci smirit, proto se snazim u dcery alespon co nejvice podporovat imunitu (uziva pravidelne kravske kolostrum a dostava probiotika). Co byste, prosim, na tuto alergie doporucil vy? Predem velmi dekuji za odpoved.

Tazatel:

Monika Sedlářová

Odpověd:

Dobrý den, paní Sedlářová,

vaše alergoložka má bohužel pravdu, protože možnosti léčby alergie na ořechy a semínka jsou opravdu velmi omezené. Dcera by se ve své stravě měla vyhýbat alergizujícím potravinám a v případě dietní chyby samozřejmě může užít protialergické léky. Ale léčba, která by tuto alergii zcela odstranila, bohužel k dispozici není. Zatímco na roztočové nebo pylové alergeny existuje imunoterapie (tzv. alergenové vakcíny), pro potravinové alergeny je zatím ve fázi vývoje.

Tím spíše není znám ani doplněk stravy, který by to dokázal. Podpora imunity má vliv spíše na obranyschopnost proti infekcím než přecitlivělost vůči alergenům. Dbát na zdravou funkci střev a mikrobioty smysl určitě má. U některých probiotik byly pozorovány schopnosti regulovat imunitu v případě alergických onemocnění (zvyšovat toleranci těla k alergenům), ale vzhledem k obrovskému množství druhů střevních bakterií a složitosti zkoumání je vědecké poznání v této oblasti stále v podstatě na začátku, a proto by bylo nezodpovědné vám cokoli konkrétního z této kategorie doporučovat.

Vzhledem k nízkému věku však u dcerky stále existuje šance, že z těchto potravinových alergií "vyroste". 

Držíme vám palce,

Michal Závacký, ProAlergiky.cz