Odpověď na dotaz

Salíková Blanka:

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, zda je možné, aby atopický ekzém nebyl svědivý. Mám 4měsíčního chlapečka, kterému se cca ve 3 měsících objevil zdrsnělý flíček na tváři, dnes je červený a zdrsnělá místa se začínají objevovat na dalších částech obličeje - na druhé tvářičce, na bradě, na spáncích, na ušním boltci, čele a trošku ve vlasech. Na těle je nemá. Zatím jsme byli pouze u dětské lékařky a dostali Locoid a Calcium pantothenicum, s tím, že mi lékařka doporučila mazat postižená místa 2x denně, 7 dní. Současně má chlapeček zelenou stolici (hustší asi 3x dněnně) nebo žlutozelenou, kysele zapáchající a řídkou (v případě, že je stolice častější). Je krmen nutrilonem 1, na noc nutrilonem HA. Cca do 3 měsíců byl z 20% kojen a dokromován z 80% nutrilonem, zelená stojlice byla taktéž. Chlapeček velmi dobře prospívá, ve 4 měsících měří 65cm a váží 7,3 kg. Zajímalo by mě, zda zelená stolice může ukazovat na možné problémy s trávením nutrilonu (klasické balení 800g) v důsledku nesnášenlivosti kravské bílkoviny; tedy zda bývá atopický ekzém jakožto kožní projev nezrálosti trávicího traktu nebo nesnášenlivosti kravské bílkoviny doprovázen zelenou stolicí. Na ineternetu jsem takovou spojitost nenašla. Rovněž by mě zajímalo v případě, že se prokáže, že se jedná o atopický ekzém, zda je vhodné začít s příkrmy již nyní, tedy od skončeného 4 měsíce, nebo je lepší počkat do 5. resp. 6. měsíce. Názory na zavádění příkrmu u nekojených dětí se různí a osobně mám pocit, že atopickým dětem i nekojeným spíše prospěje zavedené až od 6.měsíce. Oba s manželem jsme alergici, manžel trpí klasickou sennou rýmou od dětství, u mě se alergie projevila až po dvacátem roku života, alergie je na ranné pyly + potravinová alergie. Děkuji moc za pomoc.

Odpověď:
MUDr. Eva Orálková

Ve Vašem případě doporučuji alergologické vyšetření pro podezření na alergii na bílkovinu kravského mléka. Riziko je vyšší i vzhledem k tomu, že jste oba s manželem alergici. Pokud není v místě Vašeho bydliště možnost vyšetření dětským alergologem (ale to je spíše výjimečně), doporučuji zkusit nasadit místo Nutrilonu léčebný přípravek Nutrilon Allergy Care. Je dražší, ale pokud potíže ustoupí po změně stravy, je možno považovat alergii na KM za potvrzenou. V každém případě u dítěte, jehož rodiče jsou oba alergici je vhodnější jako náhradu mateřského mléka používat HA (hypoalergenní - preventivní) mléka.

MUDr. Eva Orálková

Podobné:  Potravinová alergie

Datum vložení dotazu:  04.02.2009

Předchozí dotaz  |  Následující dotaz

Položit nový dotaz

Související články
Silvestrovské slavení... chuťovky bez lepku, mléka, vajec
Silvestrovské slavení... chuťovky bez lepku, mléka, vajec

Ať slavíme Silvestr v kruhu rodinném, či společně s přáteli, určitě se shodneme na...

Vánoční pečení bezlepkově
Vánoční pečení bezlepkově

Jaký byl začátek vašeho bezlepkového pečení? Také jste si napoprvé řekli, že prostě...

Štědrý den: Postní oběd bez lepku, mléka, vajec
Štědrý den: Postní oběd bez lepku, mléka, vajec

Zvu vás na štědrodenní oběd. Samozřejmě v úpravě pro alergiky na mléko a vejce či...

Pečeme na Vánoce… bez mléka
Pečeme na Vánoce… bez mléka

Sladkými symboly Vánoc jsou pro většinu z nás cukroví, vánočka, perníčky či vánoční...

Nejen o vánočním cukroví pro alergiky
Nejen o vánočním cukroví pro alergiky

První předvánoční, tzv. železná, neděle je za námi. Domovy nám rozzářilo světlo z...

Poradna 606 odpovědí

Poslední dotaz: Dobrý den, dnes mi bylo sděleno, že mám alergii na Kravské mléko IgG 2,91, dále kasein IgG 1,68 a sóju IgG 1,32. Bylo mi doporučeno vysadit mléčné...

Zobrazit poradnu