Odpověď na dotaz

Petra Horak:

Dcera (2 roky) chytila od syna s akut.laryngitidou rýmu a obtížný kašel (velmi zahleněná), tak jsem jí nasadila Ambrobene roztok (dostala dvě či tři běžné dávky).Tomu předcházely ještě dvoudenní horečky, poněkud srážené Nurofenem kvůli riziku febrilních křečí. Horečka se asi po dvou dnech na pul dne vratila a pak se dceři udělalo dobře (kromě kašle a rýmy, ty trvají), byla veselá a aktivní. Při večerním mytí jsem si všimla několika červených pupínků různě po trupu a většího ložiska na jednom boku. V noci dcera špatně spala a hodně si mnula oči a ráno měla silně oteklá víčka, plakala a po celém těle i obličeji měla doslova rozlité vyvýšené, jasně červené pupence, slévající se do map. Vypadalo to opravdu hrozivě, i obličej měla oteklý.
Naše lékařka, zároveň alergoložka, navrhla Rectodelt, že prý to lépe sleze (ten jsem nakonec odmítla, přišel mi dost silný) a Fenistil kapky a přísnou dietu. Vyrážka se mění, mizí, bledne a objevuje se znovu, ale ve větších mapách, teď hlavně na zádech a zadečku,
je to teď dva dny, co se vyrážka objevila. Dcera je i dost zlostná a plačtivá, více nepřizpůsobivá, no jako vyměněná.
Nikdy žádné problémy se snášenlivostí léků nebyly, ani jiné alergie, ani kojenecký ekzém (tím si prošel její starší bratr).
Pokud jde o příp. alerg. reakci na jídlo, dcera v těch dnech skoro nic nejedla, naposledy před výsevem vyrážky bio housku a Dobrou vodu Regenia pomeranč (dodatečně jsem zjistila, že kromě výtažků z bylin obsahuje i sladidla a benzoan - hu!) a pak gulášovou polévku (pravda, byla nouzově ze sáčku, ale dost zředěná) s hovězím masem a zel.paprikou.
V domácnosti jsou dvě kočky.
Prosím o radu, jak dlouho může tento akutní stav trvat, jakou dietu má dcera mít (na cca 3 dny má i zákaz bílkovin, takže je na suchých rohlících, bramborách, rýži, mrkvi, dala jsem jí vařenou červ.řepu...může teď vůbec nějaké ovoce? aspoň banán?), jakým směrem se zaměřit - jaká vyšetření podstoupit...je možné, že jde o bouřlivou reakci na ambroxol?
Poraďte, prosím. Předem děkuji.

Odpověď:
MUDr. Eva Orálková

Na Vaše potíže nelze odpovědět jednoduchou radou, doporučuji trpělivost a postupně vylučovat jeden problém za druhým. Nyní je třeba zmírnit potíže, vyčkat odeznění reakce při dietě a léčbě antihistaminiky tzn. Fenistilem. Obvykle potvrzení alergie bývá až při opakování potíží, kdy je souvislost s alergenem více zřejmá. Někdy se potíže ani nemusí opakovat, protože k exantemu dojdě v kombinaci více příčin (např. infekt a nevhodná strava). Přeji hodně úspěchů.

MUDr. Eva Orálková

Podobné:  Potravinová alergie

Datum vložení dotazu:  05.02.2009

Předchozí dotaz  |  Následující dotaz

Položit nový dotaz

Související články
Silvestrovské slavení... chuťovky bez lepku, mléka, vajec
Silvestrovské slavení... chuťovky bez lepku, mléka, vajec

Ať slavíme Silvestr v kruhu rodinném, či společně s přáteli, určitě se shodneme na...

Vánoční pečení bezlepkově
Vánoční pečení bezlepkově

Jaký byl začátek vašeho bezlepkového pečení? Také jste si napoprvé řekli, že prostě...

Štědrý den: Postní oběd bez lepku, mléka, vajec
Štědrý den: Postní oběd bez lepku, mléka, vajec

Zvu vás na štědrodenní oběd. Samozřejmě v úpravě pro alergiky na mléko a vejce či...

Pečeme na Vánoce… bez mléka
Pečeme na Vánoce… bez mléka

Sladkými symboly Vánoc jsou pro většinu z nás cukroví, vánočka, perníčky či vánoční...

Nejen o vánočním cukroví pro alergiky
Nejen o vánočním cukroví pro alergiky

První předvánoční, tzv. železná, neděle je za námi. Domovy nám rozzářilo světlo z...

Poradna 606 odpovědí

Poslední dotaz: Dobrý den, dnes mi bylo sděleno, že mám alergii na Kravské mléko IgG 2,91, dále kasein IgG 1,68 a sóju IgG 1,32. Bylo mi doporučeno vysadit mléčné...

Zobrazit poradnu