úvod Proalergiky.cz > Poradna > Nepřibývání na váze u dítěte, neprospívání

Odpověď na dotaz

Nepřibývání na váze u dítěte, neprospívání

Anežka:

Dobrý den.Chtěla bych vás poprosit o radu ohledně mé dcerky.Má 5 roků a 2,5roku trpí zácpou.Má problémy i s jídlem.Moc nechce jíst a přestala mi jest i maso.Na váze nepřibývá.Ve třech letech vážila 16kg a ted jsme byli na5leté prohlídce a pořád má 16kg a vyrostla o9cm.Byla jsem s ní v nemocnici v červnu,kde jí udělali irigografii,.Podle pana doktora,který to vyšetření dělal,říkal,že dopadlo dobře.Jen ve zprávě bylo napsané,že po vyprázdňovaní došlo k parciálnímu vyprázdnění k.l.zejména z rektra a c.transverzum,zobrazil se i reflux do TEI.Kontrola za 24hod. ještě stále v transverzu.colon descendens a rektu.Dělali jí také odběry krve na alergii na lepek a kravské mléko,které byli negativní.Dělali jí uz břicha a ve zprávě je napsané:hypersekrece v kličkách TES,dysmotilita,segmentálně redukce řas a prosáknutí stěny jejuna.Nadhraniční šíře a prosáknutístěny ilea s naznačenou jejunizací.Intermitentní invaginace na jejunu.Vícečetné drobné mesenteriální uzliny.V Brně mi doporučili dovyšetření,že může být na něco alergická.Dětský gastroentrolog jí nakonec po mém naléhání udělal vyšetření na genetiku na celiakii,která dopadla negatívně.Malá má problémy pořád,někdy se stane,že jde 3dny po sobě a potom zas až po týdnu.Bere duphfalac,probiotika,vlákninu a problémy přetrvávají.Někdy má období,že strašně málo sní a někdy je pořád hladová,a přesto nepřibírá.Už nevím kam se mám obrátit o pomoc.Pořád si stěžuje,že jí bolí nad pupíkem a občas se stává,že má i krev na stolici.Děkuji Anežka

Odpověď:

Dobrý den, Anežko,


problémy se zažíváním a krev ve stolici opravdu mohou být příznaky potravinové alergie. Určitě se poraďte se svým praktickým lékařem, jestli by nebylo vhodné zajít na alergologické vyšetření. Zkuste si dva až tři týdny zapisovat, co přesně dcera jedla a pila a kdy se dostavily příznaky. Potravinových alergenů je opravdu mnoho.


Pro diagnózu jsou docela spolehlivé eliminační diety. Často jsou průkaznější než alergologické testy. Ale vyžadují pečlivost a trpělivost.


Celiakie se dá bezpečně vyloučit pouze biopsií tenkého střeva, jiné testy nemusejí být spolehlivé. V každém případě se zdá, že jste na dobré cestě. Neprospívání dcery bude pravděpodobně souviset s nějakým střevním zánětem - teď už jen zjistit, co ho způsobuje.


Držíme Vám palce,


Michal, ProAlergiky.cz

Podobné:  Potravinová alergie

Datum vložení dotazu:  24.11.2012

Předchozí dotaz  |  Následující dotaz

Položit nový dotaz

Související články
Štědrý den: Postní oběd bez lepku, mléka, vajec
Štědrý den: Postní oběd bez lepku, mléka, vajec

Zvu vás na štědrodenní oběd. Samozřejmě v úpravě pro alergiky a bezlepkáře.

Pečeme na Vánoce… bez mléka
Pečeme na Vánoce… bez mléka

Sladkými symboly Vánoc jsou pro většinu z nás cukroví, vánočka, perníčky či vánoční...

Vánoční pečení bezlepkově
Vánoční pečení bezlepkově

Jaký byl začátek vašeho bezlepkového pečení? Také jste si napoprvé řekli, že prostě...

Nejen o vánočním cukroví pro alergiky
Nejen o vánočním cukroví pro alergiky

První předvánoční, tzv. železná, neděle je za námi. Domovy nám rozzářilo světlo z...

Jídlonosič aneb v čem nosit jídlo pro alergika do školy a školky
Jídlonosič aneb v čem nosit jídlo pro alergika do školy a školky

Řada z nás má doma potomka s alergií či intolerancí potravin. Nejčastějšími...

Antikoncepce pro alergiky
Antikoncepce pro alergiky

Nikdy vás nenapadlo, že existuje spojitost mezi potravinovou alergií, intolerancí a...

Poradna 540 odpovědí

Poslední dotaz: Dobrý den je mi 32 let a před půl rokem jsem začal mít problémy v podobě průjmů. Podle krve mi byla zjištěna IBKM. Existuje nějaký jogurt který...

Zobrazit poradnu