úvod Proalergiky.cz > Poradna > Alergie na paracetamol a antibiotika

Odpověď na dotaz

Alergie na paracetamol a antibiotika

Fleková:

Dobrý den,
už nevím,co si mohu vzít při horečce a bolesti. Již cca 8 let mám alergii na Ibuprofen, používala jsem tedy Paracetamol, ale zhruba před rokem se objevily i po pracetamolu červené flíčky na zádech , břiše a prsou, které se slijí do jednolité plochy. Je to vřdy druhý den po podání. To samé se objevuje u při použití antibiotik, včetně Bioparoxu a Pamykoinu. Nyní jsem brala Pamykoin 5 dnů a k němu Aerius, takže se nic neobjevilo, ale protože se dostavila horečka 39,2, vzala jsem ji Novalgin a opět skvrny. Prosím Vás o radu, co bych mohla použít za lék a zda je možné brát léky na které je člověk alergický zároveň s antihistaminiky. Děkuji Vám a přeji hezký den, s pozdravem Fleková

Odpověď:
MUDr. Lenka Mišunová, PhD.

Dobrý den,


může se jednat o takzvanou "ASA senzitivitu" - tedy o alergii na kyselinu acetylsalicylovou a nesteroidní antiflogistika. Užití těchto léků může u takových pacientů vyvolat dušnost, otoky, zarudnutí. U citlivých jedinců se objevuje i alergická reakce na paracetamol.


Kyselina acetylsalicylová je obsažena např. v Anopyrinu, Godasalu, může být obsažena i v některých volně prodejných preparátech na snížení bolesti a teploty.


Mezi nesteroidní antiflogistika patří celá řada léků a mastiček proti bolesti a snížení teploty, většina z nich je volně prodejných. Jedná se např o: Ibuprofen (Ibumax, Ibalgin, Nurofen), diclofenac (Voltaren, Veral), naproxen (Nalgesin), metamizol (Novalgin, Algifen), ketoprofen (Fastum gel).


Nejedná se o úplný seznam léků, proto by bylo dobré, kdyby jste si zapamatovala obecný název skupiny, tj. NESTEROIDNÍ ANTIFLOGISTIKA, LÉKY S KYSELINOU ACETYLSALICYLOVOU A PARACETAMOLEM. Vždy konzultujte lékárníka či lékaře před nasazením tohoto typu léků.


Z léků proti bolesti by jste měla tolerovat Tramal či Aulin (Nimesil), ze skupiny léků na snížení teploty můžete použít Aulin (Nimesil). Tyto léky jsou pouze na lékařský předpis, proto prosím požádejte praktického lékaře o recept.


S pozdravem


MUDr. Lenka Mišunová, PhD.

Podobné:  Alergie na léky

Datum vložení dotazu:  02.02.2013

Předchozí dotaz  |  Následující dotaz

Položit nový dotaz

Související články
Při alergii na barvy na vlasy si hlídejte potravinářská barviva
Při alergii na barvy na vlasy si hlídejte potravinářská barviva

Máte alergii na barvu na vlasy? A objevuje se u vás ekzém, i když nebezpečné barvy...

Antikoncepce pro alergiky
Antikoncepce pro alergiky

Nikdy vás nenapadlo, že existuje spojitost mezi potravinovou alergií, intolerancí a...

Poradna 114 odpovědí

Poslední dotaz: Jsem polyvalentní alergička (ryby mléko, ovoce kontaktně barevné kovy) Při očkování na tetanus před mnoha lety po skarifikaci prudká kožní reakce...

Zobrazit poradnu