úvod Proalergiky.cz > Poradna > Potvrzení alergie na mléko

Odpověď na dotaz

Potvrzení alergie na mléko

Olina Hájková:

Před dvěma lety se u mě projevila silná alergická reakce (generalizovaná kopřivka s angioedém trvající pět dnů), pravděpodobně na mléčnou bílkovinu (poslední jídlo 3 hod předtím byl bílý jogurt). Dodnes však nemám tuto diagnozu potvrzenu - a to proto, že ať přijdu na jakékoliv alergologické pracoviště, všude na mě vyrukují s těmi bodly, tedy s testy, jak člověku do paže nabodají všelijaké divné látky, až jste samý puchýř a stejně se nakonec nic jistého nedoví. Očekávala jsem, že když téměř na 1000 % vím, na co jsem alergická, že se vyšetření vydá tímto směrem a nebudou na mě aplikovány všelijaké "kočičí chlupy", ale to jsem se mýlila. Začíná se mi zdát, že každý chce spíše získat dlouhodobého pacienta "na body" , než aby mi chtěl někdo skutečně rychle pomoci. Proto se ptám: Neexistuje nějaký lidový "babský" způsob, jak si tuto alergii bez nebezpečí otestovat ? Žádné testovací proužky zatím na to nejsou k mání..., ale ty "kočičí chlupy" opravdu nechci podstoupit, četla jsem, že při tom častém "bodání" všelijakých nesmyslů do paže se naopak může ještě nějaká nová alergie vytvořit. Předem díky za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den, paní Hájková,


věřím, že snahou většiny alergologů je snížit počet testovaných alergenů na nutné minimum. Jednoduše proto, že to stojí nemalé peníze, i když tyto peníze jdou ze zdravotního pojištění. Ale třeba měl Váš alergolog nějaký oprávněný důvod, proč takto postupoval. ;-)


Pokud Vás alergolog odmítnul (?) na kůži otestovat na alergii na mléčné bílkoviny, další možností je nechat se otestovat z krve, a to buď opět u alergologa, nebo pomocí domácího testu (např. Imutest).


Pokud máte přetrvávající problémy, lze provést i eliminační testovací dietu s vyloučením veškerých mléčných produktů včetně tzv. skrytých alergenů. Více v sekci Alergie na mléko.


Mějte se hezky,


Michal Závacký, ProAlergiky.cz

Podobné:  Potravinová alergie

Datum vložení dotazu:  05.04.2013

Předchozí dotaz  |  Následující dotaz

Položit nový dotaz

Související články
Silvestrovské slavení... chuťovky bez lepku, mléka, vajec
Silvestrovské slavení... chuťovky bez lepku, mléka, vajec

Ať slavíme Silvestr v kruhu rodinném, či společně s přáteli, určitě se shodneme na...

Vánoční pečení bezlepkově
Vánoční pečení bezlepkově

Jaký byl začátek vašeho bezlepkového pečení? Také jste si napoprvé řekli, že prostě...

Štědrý den: Postní oběd bez lepku, mléka, vajec
Štědrý den: Postní oběd bez lepku, mléka, vajec

Zvu vás na štědrodenní oběd. Samozřejmě v úpravě pro alergiky na mléko a vejce či...

Pečeme na Vánoce… bez mléka
Pečeme na Vánoce… bez mléka

Sladkými symboly Vánoc jsou pro většinu z nás cukroví, vánočka, perníčky či vánoční...

Nejen o vánočním cukroví pro alergiky
Nejen o vánočním cukroví pro alergiky

První předvánoční, tzv. železná, neděle je za námi. Domovy nám rozzářilo světlo z...

Poradna 592 odpovědí

Poslední dotaz: Dobry den dvouleta dcera ma podle naplastovych testu alergii na pekarske drozdi. Chci se zeptat jestli pri alergii na drozdi vadi i lahudkove...

Zobrazit poradnu