úvod Proalergiky.cz > Poradna > Obejde se roční dítě zcela bez mléka?

Odpověď na dotaz

Obejde se roční dítě zcela bez mléka?

Halibeli:

Dobrý den,

mám 9měsíčního syna se silnou alergií na mléko a vejce, kterého kojím (2-3x denně). Od alergologa dostal na zkoušku Neocate, který jsem chtěla přidávat do kaše. Bohužel kaši s Neocate zarputile odmítá (má šílené záchvaty pláče), stejně tak Neocate samotný. Je vyloženě nešťastný, nechci ho tím stresovat. Nemléčné kaše od začátku míchám s napůl s vodou a rýžovým nebo ovesným mlékem (pro chuť přidávám různé ovoce) a velmi mu chutnají.

Jsem připravena kojit do 1 roku. Poté bych ze zdravotních důvodů potřebovala přestat kojit. Už teď ale vím, že nebudu schopná do syna "násilím" cpát Neocate jako náhražku za kojení. Jak pediatr, tak alergolog mě přesvědčují, že je podávání umělého mléka nevyhnutelné. Bohužel mám pocit, že z nich (a nejen z nich dvou) trošku mluví farmaceutická lobby.

Věřím, že existuje možnost, nahradit umělé (i kravské) mléko (a mléčné výrobky) pro batole alternativně. Jaké jsou moje šance, dorovnat synovi potřebné bílkoviny a vápník v běžné bezmléčné (a bezvaječné) stravě? Mohu synovi v jeho 12 měsících a později podávat (v případě, že bude mít zájem) rýžové nebo ovesné mléko obohacené o vápník a ve stravě dodat bílkoviny?

Děkuji moc předem za reakci,

Tereza

Odpověď:
Mgr. Michal Závacký

Dobrý den, Halibeli,


jakmile dítě začne přijímat tuhou stravu, stane se mléko pouhým doplňkem jídelníčku. Konzumace mléka v jiném věku než kojeneckém je spíše tradice, zvyklost. Mléko je snadno dostupné a lehce stavitelné. Do většiny jídel ho přidáváme pouze "na chuť". Ze stejného důvodu, tedy chuťového se používají mléka rostlinná.


Pokud roční batole obyčejné mléko nesmí konzumovat kvůli alergii a vysoce hydrolyzované mléko odmítá, není to žádná tragédie. Dítě určitě není ohroženo na životě.


Uvažujete správně. Při bezmléčné a bezvaječné dietě je hlavním úkolem zajistit dítěti dostatečný příjem bílkovin - zejména z masa (včetně ryb) a luštěnin. Ale bílkoviny jsou obsaženy i ve spoustě obilovin (oves, špalda atd.), takže není problém zařídit, aby dvě jídla denně obsahovala předepsaný podíl bílkovin. Mléko obsahuje pouze kolem tří procent bílkovin, zatímco kuřecí maso nebo luštěniny přes 20 procent. Není tedy důvod k obavám.


S vápníkem při pestré stravě také není žádný problém. Mrkněte na náš článek Dostatek vápníku při alergii na mléko.


Jediná náhražka mléka, která se z výživového hlediska blíží kravskému, je mléko sójové, protože má srovnatelný podíl bílkovin. Potraviny s obsahem sóje by se však dětem s alergií na kravské mléko měly podávat jen v malém množství, aby si na ni tělo nevytvořilo také alergii. Ostatní rostlinná mléka jsou i pro malé dítě neškodná, ale obsahují hlavně sacharidy (kolem 10 %), takže jde o jiný typ potraviny než mléka živočišná. Jak jsem psal v úvodu, užívají se hlavně "na chuť". :-)


Mějte se hezky,


Michal, ProAlergiky.cz

Podobné:  Potravinová alergie

Datum vložení dotazu:  26.05.2014

Předchozí dotaz  |  Následující dotaz

Položit nový dotaz

Související články
Silvestrovské slavení... chuťovky bez lepku, mléka, vajec
Silvestrovské slavení... chuťovky bez lepku, mléka, vajec

Ať slavíme Silvestr v kruhu rodinném, či společně s přáteli, určitě se shodneme na...

Vánoční pečení bezlepkově
Vánoční pečení bezlepkově

Jaký byl začátek vašeho bezlepkového pečení? Také jste si napoprvé řekli, že prostě...

Štědrý den: Postní oběd bez lepku, mléka, vajec
Štědrý den: Postní oběd bez lepku, mléka, vajec

Zvu vás na štědrodenní oběd. Samozřejmě v úpravě pro alergiky na mléko a vejce či...

Pečeme na Vánoce… bez mléka
Pečeme na Vánoce… bez mléka

Sladkými symboly Vánoc jsou pro většinu z nás cukroví, vánočka, perníčky či vánoční...

Nejen o vánočním cukroví pro alergiky
Nejen o vánočním cukroví pro alergiky

První předvánoční, tzv. železná, neděle je za námi. Domovy nám rozzářilo světlo z...

Poradna 606 odpovědí

Poslední dotaz: Dobrý den, dnes mi bylo sděleno, že mám alergii na Kravské mléko IgG 2,91, dále kasein IgG 1,68 a sóju IgG 1,32. Bylo mi doporučeno vysadit mléčné...

Zobrazit poradnu