úvod Proalergiky.cz > Poradna > Vyšly mi pozitivní krevní testy na alergii na mléko a lepek u obvodního lékaře. Následné testy u alergologa alergii nepotvrdily.Mohu mít v práci dietní stravu, ale jen na základě doložení od lékaře.Kdo mi potvrzení vystaví?

Odpověď na dotaz

Vyšly mi pozitivní krevní testy na alergii na mléko a lepek u obvodního lékaře. Následné testy u alergologa alergii nepotvrdily.Mohu mít v práci dietní stravu, ale jen na základě doložení od lékaře.Kdo mi potvrzení vystaví?

Marie:

Dobrý den,
několik let po porodu jsem trpěla na ekzém ve velmi rozvinutém stavu po celém těle, nakonec jsem šla k obvodní lékařce, která provedla krevní testy kvůli alergii na mléko a lepek, oba byly v tomto testu pozitivní. Následné testy u alergologa neprokázaly alergii, nevím, zda to mohlo být tím, že jsem v té době už pár týdnů držela dietu, která se dost rychle pozitivně projevila. Lékař tedy prohlásil, že netrpím ani alergií, ani celiakií /po testech na gastro), a dermatoložka téměř nevěří, že se mi ekzém natolik zlepšil dietou... V práci mám možnost zažádat v jídelně o dietní stravu, ale jen na základě doložení od lékaře. Kdo mi toto vystaví, když podle všech jsem zdravá?
Děkuji za případnou odpověď.

Odpověď:
MUDr. Lenka Mišunová, PhD.

Dobrý den,


bohužel ve vašem dotazu neuvádíte o jaké konkrétní krevní vyšetření se jedná. V praxi se používá několik typů na vyšetření potravinové alergie, ale ne všechna vyšetření dávají správný výsledek. Vzhledem k tomu, že neznám konkrétní výsledky, nemůžu se přesněji vyjádřit.


Celiakie se testuje z krve pomocí vyšetření protilátek proti transglutaminase ve třídě IgG, IgA a protilátek proti endomysiu. Pokud jsou tato vyšetření pozitivní, je nutné provést gastroenterologické vyšetření s gastroskopickým vyšetření, při němž se odebere kousek sliznice tenkého střeva. Teprve histologické vyšetření tenkého střeva prokáže, zda se jedná o celiakii. Pokud jste tedy toto vyšetření nepodstoupila, je diagnoza celiakie nepravděpodobná.


Nelze vyloučit, že krevní odběry byly falešně negativní, pokud jste v době odběru několik týdnů držela přísnou bezlepkovou dietu. V tom případě o tom informujte lékaře a poproste jej o kontrolní krevní vyšetření v době, kdy budete lepek konzumovat alespoň 2 měsíce bez omezení.


Pravá alergie na mléčnou bílkovinu vzniká nejčastěji do 3 měsíců věku, vznik alergie na mléčnou bílkovinu v dospělosti je velmi vzácná. Můžete trpět intolerancí laktozy - tedy mléčného cukru.


Laktoza je zastoupena hlavně v syrovém mléku a ve smetaně. Minimální nebo žádné množství laktozy bývá v jogurtech, tvarohu, sýrech. Nepíšete, zda se přísně vyhýbáte všem mléčným výrobkům, nebo zda některé mléčné výrobky konzumujete - dle toho lze aspoň částečně určit diagnozu.


Trvalé vyřazení některých potravin z jídelníčku můžeme mít za následek omezený přísun živin, což může váš organismus poškodit. Proto je důležité si uvědomit, která dietní opaření je nutno udělat.


Poproste tedy o jasné vyjádření obvodního lékaře, alergologa či gastroenterologa.


S pozdravem, MUDr. Lenka Mišunová, PhD

Podobné:  Potravinová alergie

Datum vložení dotazu:  24.09.2014

Předchozí dotaz  |  Následující dotaz

Položit nový dotaz

Související články
Silvestrovské slavení... chuťovky bez lepku, mléka, vajec
Silvestrovské slavení... chuťovky bez lepku, mléka, vajec

Ať slavíme Silvestr v kruhu rodinném, či společně s přáteli, určitě se shodneme na...

Vánoční pečení bezlepkově
Vánoční pečení bezlepkově

Jaký byl začátek vašeho bezlepkového pečení? Také jste si napoprvé řekli, že prostě...

Štědrý den: Postní oběd bez lepku, mléka, vajec
Štědrý den: Postní oběd bez lepku, mléka, vajec

Zvu vás na štědrodenní oběd. Samozřejmě v úpravě pro alergiky na mléko a vejce či...

Pečeme na Vánoce… bez mléka
Pečeme na Vánoce… bez mléka

Sladkými symboly Vánoc jsou pro většinu z nás cukroví, vánočka, perníčky či vánoční...

Nejen o vánočním cukroví pro alergiky
Nejen o vánočním cukroví pro alergiky

První předvánoční, tzv. železná, neděle je za námi. Domovy nám rozzářilo světlo z...

Poradna 591 odpovědí

Poslední dotaz: Dobrý den, mám dotaz jestli je možná kožní alergie( svědivá vyrážka) na výrobky doplňkové stravy vitamínů především vitamín C. Nejedná se o...

Zobrazit poradnu