úvod Proalergiky.cz > Poradna > Výsledky krevních testuů IgG 1,1, IgA 0,1, IgM 1,4. Jedná se o alergii nebo intoleranci? Je to trvalý stav?

Odpověď na dotaz

Výsledky krevních testuů IgG 1,1, IgA 0,1, IgM 1,4. Jedná se o alergii nebo intoleranci? Je to trvalý stav?

Hela:

Dobrý den,
z vyšetření krve mi byly zjištěny tyto hodnoty u kravského mléka IgG 1,1 (pozitivní), IgA 0,1 (negativní), IgM 1,4 (pozitivní). Už jsem vyslechla dva odlišné názory doktorů a tudíž jsem z toho trochu zmatená. Znamenají výsledky alergii nebo intoleranci? Týká se některý z výsledků laktózy? Mám se vyvarovat všem mléčným výrobkům včetně sušeného mléka či jen některým? Poslední věc, která mě zajímá je, zda se jedná o stav trvalý či je to jen přechodná záležitost a souvisí s podrážděnými střevy. Děkuji za odpověď. H.

Odpověď:

Dobrý den,


výsledky krevních testů bohužel nevypovídají nic stran alergie na mléčné výrobky. V současné době jediný doporučovaný test na alergii na kravské mléko je vyšetření specifického IgE, který vám proveden nebyl. Vyšetřování pomocí IgG, IgA či IgM protilátek se již dlouhodobě neužívá a je zavádějící.


U kravského mléka je potřeba rozlišovat 2 aspekty:


1) bílkovinu kravského mléka - alergie na bílkovinu kravského mléka vzniká krátce po narození. Její vznik v pozdějším věku je vzácný. Alergie na bílkovinu kravského mléka se diagnostikuje na základě potíží a na základně laboratorních odběrů, tzv. specifických IgE protilátek. Při pravé alergii na bílkovinu kravského mléka vyvolává potíže jakýkoliv mléčný výrobek.


2) mléčný cukr, tzv. laktóza - alergie na laktózu je velmi vzácná. Častější je tzv. intolerance mléčného cukru, tzv. laktózy. Laktóza je nejvíce obsažena v syrovém mléku či ve smetaně, prakticky se nevyskytuje v jogurtech a zakysaných mléčných produktech, kde je zpracována bakteriemi mléčného kvašení. Průkazný diagnostický test při vyšetření krve není, intoleranci laktózy lze ale snadno odlišit. Pokud máte potíže s konzumací syrového mléka (průjem či nevolnost) a konzumujete jogurty bez potíží, pak se pravděpodobně jedná o intoleranci laktózy.


Neuvádíte jaké máte zažívací potíže. Tedy bych vyzkoušela, zda se jedná o intoleranci na laktózu. 


Pokud máte pocit, že vám všechny mléčné výrobky vadí, pak můžete vyzkoušet tzv. eliminačně-provokační test - vyřadit na 3-4 týdny striktně všechny mléčné výrobky a poté je zkuste po malých množstvích znovu zavést do stravy. Pokud by se vám během vyřazení mléčných výrobků ulevilo a po znovunasazení se potíže vrátily, pak doporučuji pokračovat v bezmléčné dietě. Může se jednat o intoleranci mléčných výrobků, která může být přechodná či trvalá.


S pozdravem, MUDr. Lenka Mišunová, PhD.


 

Podobné:  Potravinová alergie

Datum vložení dotazu:  30.03.2015

Předchozí dotaz  |  Následující dotaz

Položit nový dotaz

Související články
Štědrý den: Postní oběd bez lepku, mléka, vajec
Štědrý den: Postní oběd bez lepku, mléka, vajec

Zvu vás na štědrodenní oběd. Samozřejmě v úpravě pro alergiky a bezlepkáře.

Vánoční pečení bezlepkově
Vánoční pečení bezlepkově

Jaký byl začátek vašeho bezlepkového pečení? Také jste si napoprvé řekli, že prostě...

Pečeme na Vánoce… bez mléka
Pečeme na Vánoce… bez mléka

Sladkými symboly Vánoc jsou pro většinu z nás cukroví, vánočka, perníčky či vánoční...

Nejen o vánočním cukroví pro alergiky
Nejen o vánočním cukroví pro alergiky

První předvánoční, tzv. železná, neděle je za námi. Domovy nám rozzářilo světlo z...

Jídlonosič aneb v čem nosit jídlo pro alergika do školy a školky
Jídlonosič aneb v čem nosit jídlo pro alergika do školy a školky

Řada z nás má doma potomka s alergií či intolerancí potravin. Nejčastějšími...

Antikoncepce pro alergiky
Antikoncepce pro alergiky

Nikdy vás nenapadlo, že existuje spojitost mezi potravinovou alergií, intolerancí a...

Poradna 540 odpovědí

Poslední dotaz: Dobrý den je mi 32 let a před půl rokem jsem začal mít problémy v podobě průjmů. Podle krve mi byla zjištěna IBKM. Existuje nějaký jogurt který...

Zobrazit poradnu