Odpověď na dotaz

Zuzka:

Dobrý den,od malička trpím atopiským ekzémem a do toho se mi připletla i alergie na mléko,když sem byla menší, mléko sem pila často a párkrát se skoro udusila. Je to už dlouho a tak mléko už skoro nepiji , ale mléčné výrobky jím. Jsou přeci potřeba. Mam hodně citlivou pokožku a tak se mi hnedka ukáže vyrážka. Chtěla sem se zeptat co proti tomu, jestli držet nějakou dietu, a jestli jsou vhodné přírodní šampony?Používám např: Botanico. Problémem toho všeho je, že jen tak z ničeho mi vyskočí vyrážka, nebobo přesněji se mu objeví velice suché místo,až svědící.A to denně. Kvůli tomu sem musela opustit školu kadeřnictví. Kožní mi nepomohla.Někdy je mi šílená zima, ale na obličeji by se daly opékat topinky.Moc děkuji za každou radu.

Odpověď:
MUDr. Daniela Kaňovská

Vážená slečno Zuzko,
jste-li alergická na mléko, vyhýbejte se mu. Někdy pacienti tolerují kysané mléčné výrobky nebo tvrdý sýr, záleží na typu alergie. Je to nutné vyzkoušet. Jinak doporučuji přívod vápníku pitnou vodou, občas minerálkou a malými dávkami vápníku v tabletách. Máte - li citlivou pleť, omezte používání kosmetických přípravků, nové testujte minimálně 4 dny např. za ušním boltcem nebo v loketní jamce - platí i pro dekorativní kosmetiku. Podráždění mohou vyvolat i přípravky na citlivou pleť, zcela nevhodné je časté střídání. Doporučuji začít péči o kůži převařenou vodou a jedním druhem krému po dobu 1 týdne ráno i večer, nebude-li podráždění, přidávat další kosmetiku (např. řasenku). Pokud najdete prostředky, které Vás nedráždí, již nezkoušejte další. Doporučuji krémy a mléka bez konzervace, parfémů, barviv, ptejte se rozhodně v lékárnách, v nabídce jsou i šampony. Stejný režim péče o kůži je nutný na těle. Typ kůže se nemění, nečekejte, že z atopického ekzému a citlivé pleti vyrostete, denní ošetřování a promazávání kůže i občasná pomoc kožního lékaře jsou nutné.
S pozdravem

MUDr. Daniela Kaňovská

Podobné:  Potravinová alergie

Datum vložení dotazu:  13.06.2006

Předchozí dotaz  |  Následující dotaz

Položit nový dotaz

Související články
Silvestrovské slavení... chuťovky bez lepku, mléka, vajec
Silvestrovské slavení... chuťovky bez lepku, mléka, vajec

Ať slavíme Silvestr v kruhu rodinném, či společně s přáteli, určitě se shodneme na...

Vánoční pečení bezlepkově
Vánoční pečení bezlepkově

Jaký byl začátek vašeho bezlepkového pečení? Také jste si napoprvé řekli, že prostě...

Štědrý den: Postní oběd bez lepku, mléka, vajec
Štědrý den: Postní oběd bez lepku, mléka, vajec

Zvu vás na štědrodenní oběd. Samozřejmě v úpravě pro alergiky na mléko a vejce či...

Pečeme na Vánoce… bez mléka
Pečeme na Vánoce… bez mléka

Sladkými symboly Vánoc jsou pro většinu z nás cukroví, vánočka, perníčky či vánoční...

Nejen o vánočním cukroví pro alergiky
Nejen o vánočním cukroví pro alergiky

První předvánoční, tzv. železná, neděle je za námi. Domovy nám rozzářilo světlo z...

Poradna 611 odpovědí

Poslední dotaz: Dobrý deň, mám 21 rokov, pred 5 rokmi mi vyšiel jeden test na celiakiu pozitívne, myslím, že to bol gliadin a hodnoty boli mierne vyššie nad...

Zobrazit poradnu