úvod Proalergiky.cz > Poradna > Alergie na mléko a sóju – pozitivní hodnoty IgG

Odpověď na dotaz

Alergie na mléko a sóju – pozitivní hodnoty IgG

Veronika:

Dobrý den,
před 14ti dny jsem se v noci vzbudila s velmi silnými křečemi v břiše. Protože bolesti neustávaly, absolvovala jsem chirurgické, gynekologické, urologické, neurologické a nakonec i endoskopické vyšetření. Vše bylo negativní, včetně vyšetření krve a moči. Sestra na endoskopickém vyšetření mi doporučila, ať zkusím vyřadit laktózu. Poté, co jsem týden nekonzumovala mléčné výrobky a pila jen bezlaktózové mléko se mi výrazně ulevilo a obtíže jsou jen občas a v menší intezitě.
Absolvovala jsem vyšetření krve na potravinové alergie u praktické lékařky. Nyní přišly výsledky a paní doktorka mi řekla, že tomu ale nerozumí, že zavolá do laboratoře. Tam jí oznámili, že bych se už mléka neměla ani dotýkat a že nemůžu ani sóju a že mám hraniční i lepek a mám uvažovat o dalším vyšetření. Paní doktorka mi vše přetlumočila a dala mi žádanku na alergologii. Volala jsem do tří ambulancí a nejbližší termín, kdy mě vezmou je prosinec. Sestra mi řekla, že do té doby nemám jíst žádné mléčné výrobky a mám si případně koupit homeopatika.
Mé výsledky: kravské mléko IgM 3,22 pozitivní, IgA 0,57 negativní, IgG 1,46 pozitivní, anti - gliadin IgG 1,02 hraniční, kasein IgG 2,93 a kasein igA 4,05 dále pak sója IgG 2,4 a sója IgA 4,7
Mohu se prosím zeptat, jak v takovém případě postupovat? Opravdu nejíst žádné mléčné výrobky? Zkoušet co ano a co ne? Vyžádat si další vyšetření (jaké)?
Děkuji s pozdravem Veronika Tkačuková

Odpověď:
Mgr. Michal Závacký

Dobrý den, paní Tkačuková,


obávám se, že jste naletěla lidem, kteří hazardují s vaším zdravím, protože vám poskytují klamavé informace. Podle množících se dotazů na toto téma soudím, že takových neprofesionálů v našem zdravotnictví pracuje mnoho. Proč začínám tak ostře? 


Výsledky krevního testu, které citujete, totiž o žádné potravinové alergii nevypovídají. Měření množství protilátek IgM, IgA nebo IgG proti potravinám není vědecky podložené a navíc nemá se skutečnou potravinovou alergií nic společného. Ta se vyhodnocuje pouze sledováním protilátek typu IgE. Alergolog, ke kterému se dostanete, vám jistě rád vysvětlí podrobnosti a bude schopen zjistit, zda skutečně trpíte alergií. 


Tady jsou odkazy na podobné dotazy, na které jsme již v této poradně odpovídali: 


Interpretace krevních testů IgG, IgA a IgM na kravské mléko


Pozitivní hodnoty IgG a IgM na kravské mléko – co můžu jíst?


Intolerance kravského mléka, kaseinu a laktózy - které mléčné výrobky mohu jíst?


Jen na základě výsledků absolvovaného testu nemá význam jakkoli měnit svůj jídelníček ani nasazovat léky nebo homeopatika. Jestliže se po omezení konzumace mléčných výrobků cítíte lépe, klidně v tom pokračujte. Pokud máte podezření na sníženou toleranci laktózy, což je v dospělém věku vcelku běžný problém, požádejte o vyšetření tenkého střeva na gastroenterologii. 


Držím vám palce,


Michal Závacký, ProAlergiky.cz

Podobné:  Potravinová alergie

Datum vložení dotazu:  16.10.2019

Předchozí dotaz  |  Následující dotaz

Položit nový dotaz

Související články
Silvestrovské slavení... chuťovky bez lepku, mléka, vajec
Silvestrovské slavení... chuťovky bez lepku, mléka, vajec

Ať slavíme Silvestr v kruhu rodinném, či společně s přáteli, určitě se shodneme na...

Vánoční pečení bezlepkově
Vánoční pečení bezlepkově

Jaký byl začátek vašeho bezlepkového pečení? Také jste si napoprvé řekli, že prostě...

Štědrý den: Postní oběd bez lepku, mléka, vajec
Štědrý den: Postní oběd bez lepku, mléka, vajec

Zvu vás na štědrodenní oběd. Samozřejmě v úpravě pro alergiky na mléko a vejce či...

Pečeme na Vánoce… bez mléka
Pečeme na Vánoce… bez mléka

Sladkými symboly Vánoc jsou pro většinu z nás cukroví, vánočka, perníčky či vánoční...

Nejen o vánočním cukroví pro alergiky
Nejen o vánočním cukroví pro alergiky

První předvánoční, tzv. železná, neděle je za námi. Domovy nám rozzářilo světlo z...

Poradna 602 odpovědí

Poslední dotaz: Dobrý den, byla mi zjištěna histaminova intolerance i s ABKM i na soju. Je někde možnost sehnat seznam antibiotik, které se dají při této diagnóze...

Zobrazit poradnu