úvod Proalergiky.cz > Poradna > Nepřibírání kojence při ABKM

Odpověď na dotaz

Nepřibírání kojence při ABKM

Moncavoclon:

Přeji hezký den, chtěla bych se zeptat na ABKM. Náš Matýsek měl 7 měsíců a od 2. měsíce jsem po problémech přestala kojit. Od narození špatně přibiral, nemohli jsme se dostat na váhu porodní, kterou měl 3750g. Já měla po porodu mléčnou dietu kvůli stehum atd... Museli jsme už v nemocnici dávat dokrm Sunar, který jsme zavedli i doma. I s laktační poradkyni, která u mě párkrát byla se nám nepodařilo ho rozkojit, pořád mi usinal a spíš jsem pro něj byla dudlík. Měl velké bolesti bříška, špatně kakal a nepribral... Po 2 měsících trápení, kdy jsem přišla o mléko jsme na doporučení paní doktorky přešli na nutrilon allergy Care syneo na recept. Od té doby Matýsek krásně přibiral a už teď má 9kg a 74 cm. Problém s kakanim ale zmizel až někdy v 6 měsíci. Příkrmy jsme začali dávat v 5 měsících, má rád všechnu zeleninu, ovoce i ovoce, máme vyzkoušený lepek a maso. Vážně myslíte, že ABKM se může projevit jen nepribiranim? Neměl žádné jiné příčiny, ještě bolení bříška ale to přisuzuji kolice, měl je pravidelně v 7 večer jak HODINKY. Žádné jiné projevy jsme neměli, ani hleny ve stolici, ani krev, exem. Spíš bych se připojila k názoru, že měl prostě málo mléka a špatně jsem ho kojila a dokrmovala (i když to bylo na doporučení laktační poradkyně). Chtěla bych zkusit zavést znovu mléko, ale nevím jak a trošku se bojím, že mu tím ublížím.
Děkuji moc za případné rady,
S pozdravem
Monika Voclonova

Odpověď:
Mgr. Michal Závacký

Dobrý den, paní Voclonová,


nedostatečné přibírání na váze u kojence může, ale nemusí souviset s potravinovou alergií. Týká se spíše dětí, které mají časté průjmy, například právě v důsledku alergie. To pak může docházet k nedostatečnému vstřebávání živin z potravy a horšímu prospívání.


Ale nepřibírání může mít i jiné příčiny, které nemusejí souviset s alergií. Například nedostatečné porce mléka či příkrmů, jak sama naznačujete. 


Pokud máte alergii na bílkoviny kravského mléka (ABKM) u syna prokázanou, ideálně eliminačně-expozičním testem, pak byste sice mohla znovu kojit, ale musela byste sama dodržovat bezmléčnou dietu. A rovněž příkrmy by nesměly obsahovat žádné živočišné mléko (s výjimkou Nutrilon Allergy Care, pokud synovi vyhovuje). Doporučuji tuto věc ještě prodiskutovat s ošetřujícím dětským lékařem. 


Držíme vám palce,


Michal Závacký, ProAlergiky.cz

Podobné:  Potravinová alergie

Datum vložení dotazu:  11.08.2020

Předchozí dotaz  |  Následující dotaz

Položit nový dotaz

Související články
Silvestrovské slavení... chuťovky bez lepku, mléka, vajec
Silvestrovské slavení... chuťovky bez lepku, mléka, vajec

Ať slavíme Silvestr v kruhu rodinném, či společně s přáteli, určitě se shodneme na...

Vánoční pečení bezlepkově
Vánoční pečení bezlepkově

Jaký byl začátek vašeho bezlepkového pečení? Také jste si napoprvé řekli, že prostě...

Štědrý den: Postní oběd bez lepku, mléka, vajec
Štědrý den: Postní oběd bez lepku, mléka, vajec

Zvu vás na štědrodenní oběd. Samozřejmě v úpravě pro alergiky na mléko a vejce či...

Pečeme na Vánoce… bez mléka
Pečeme na Vánoce… bez mléka

Sladkými symboly Vánoc jsou pro většinu z nás cukroví, vánočka, perníčky či vánoční...

Nejen o vánočním cukroví pro alergiky
Nejen o vánočním cukroví pro alergiky

První předvánoční, tzv. železná, neděle je za námi. Domovy nám rozzářilo světlo z...

Poradna 614 odpovědí

Poslední dotaz: Dobrý den reaguji na dotaz Dany s možnou "alergií" na mléčný tuk. Celý svůj život řeším určitý typ intolerance na smetanu. Navíc nejsem sama v naší...

Zobrazit poradnu