Infolinka 541 212 450


Prázdniny u moře – ideální léčebně ozdravný pobyt pro alergiky
Pozitivní účinky mořské vody na ekzémy jsou jasně prokázané a řadou z nás vyzkoušené „na vlastní kůži“. Ale možná ne všem je známo, že přímořské klima pomáhá i jiným alergikům, s astmatiky v čele. Ne vždy si může s časových či finančních důvodů dopřát delší dovolenou u moře celá rodina. Proto vznikly specializované léčebně ozdravné pobyty pro dětské alergiky. Pořádají je jak zdravotní pojišťovny, tak i specializované cestovní kanceláře.

Ke kterému moři nejlépe

Ozdravné pobyty (OP) se nejčastěji realizují u Jadranu a Egejského moře – konkrétně tedy v Chorvatsku, Černé Hoře a Řecku. Zapomenout nelze ani na Mrtvé moře, jehož vysoká salinita je zcela výjimečná. Slanost je zde zhruba 35 %, což je až desetkrát více, než v ostatních mořích.  Dlouhodobým pobytem zde je dosahováno skvělých výsledků při léčbě atopického ekzému. Ovšem tento úspěch nelze přisuzovat pouze moři, nýbrž hlavně specifickému klimatu.

Náš tip: Přečtěte si osobní zkušenost maminky Zuzky s pobytem u Mrtvého moře

Pobyty částečně hrazené zdravotními pojišťovnami

Pakliže uvažujete o letním pobytu potomka – alergika u moře, můžete se nejprve informovat u jeho zdravotní pojišťovny (ZP), náklady na pobyt se tak mohou snížit. Máte-li tedy tu „správnou“ ZP, která tento bonus svým klientům nabízí. Dobrá zpráva je, že je to většina z nich. Bohužel ne všechny pořádají pobyt u moře v prázdninových měsících. Finanční spoluúčast se liší dle doby pojištění a toho, zda jsou klienty ZP i oba rodiče, příp. alespoň jeden z nich. Doplatky za pobyt se pohybují od 8 000 do 15 000 Kč.

Ozdravně léčebné pobyty se specializovanými cestovními kancelářemi

Ozdravně léčebnými pobyty u moře se zabývají také některé specializované cestovní kanceláře. Na místě je samozřejmě určitá obezřetnost. Při výběru bychom měli preferovat CK se zkušeností v tomto oboru, zjistit si dopředu, jak bude zajištěna zdravotní péče apod.

Jednou z osvědčených „cestovek“, která se přímo specializuje na pořádání přímořských pobytů pro děti (v 90. letech spoluzakládala s VZP projekt „Mořský koník“), je cestovní kancelář Adriatic Curatio.  

Pobyt s názvem „Mořská rybka“ je určen dětem s chronickým kožním onemocněním a nemocemi dýchacích cest ve věku 8 až 17 let. Zájemci mají na výběr ze 2 lokalit – ostrov Hvar a Baška Voda a 4 patnáctidenních turnusů. Cena pobytu, včetně dopravy a stravování se pohybuje dle lokality zhruba od 16 do 21 tis. Kč.

Přímořské klima je pro atopiky a astmatiky ideální

Již samotný pobyt u moře má blahodárný vliv na lidský organismus. Mořský vzduch je totiž vlhký, slaný a přesycený minerály. Zároveň pomáhá rozpouštět hleny v dýchacích cestách a čistí sliznice. Nízká koncentrace prachových a pylových částic u moře je ideální pro pobyt alergiků a astmatiků. Slaná voda pomáhá stabilizovat atopickou pokožku. Sluneční paprsky zase pomohou všem dětem získat vitamín D, který je důležitý stavební kámen imunity. Pokud jej má tělo málo, nemá pak dostatečnou schopnost odolávat virům a bakteriím. Pobyt na slunci je zaručeným zdrojem tohoto důležitého vitaminu.

Léčebný efekt je nezanedbatelný

Na to, jak ozdravný pobyt probíhá, jsme se zeptali MUDr. Petra Honka, majitele cestovní kanceláře Adriatic Curatio.

„U našich pobytů se snažíme o maximální léčebný efekt. Pro děti jsou připraveny každý den dechová cvičení u moře. Tato cvičení probíhají ráno, kdy jsou ideální teplotní podmínky. Děti jsou také po příjezdu lékařem seznámeny s tím, jakým způsobem mají o své kožní nemoci správně pečovat během celého roku.

Díky pobytu děti i několik dalších měsíců po návratu vykazují celkové zlepšení zdravotního stavu a ústup jejich nemocí, dítě nemusí tak často navštěvovat lékaře ani užívat léky. Vliv pobytu na zdravotní stav dětí sledujeme během celé doby léčebně ozdravného pobytu. Monitoring dětí začíná již po příjezdu, vstupní prohlídkou, kde je zaznamenán stav kožních nemocí a spirometrem zdokumentován stav respiračních obtíží. Na konci pobytu děti absolvují výstupní prohlídku, při které se vyhodnotí vliv ozdravného pobytu na zdraví dítěte.

Několikaleté sledování tedy přesně dokumentuje přínos ozdravných pobytů. Kožní onemocnění dětí jako třeba atopický ekzém nebo lupénka vykazují v závislosti na pobytu u moře výrazné zlepšení. U ekzému obecně pak zejména ve fázi suchého, olupujícího se ložiska, všeobecně v chronické fázi onemocnění. Děti s respiračními potížemi, zaznamenají zlepšení stavu prakticky okamžitě, protože u moře se jim lépe dýchá.“

A co vy? Máte zkušenost s léčebnými pobyty u moře? Pomohly vašim dětem?


Články na podobné téma