Infolinka 541 212 450


Recenze: Kapesní membránový inhalátor NE-105 mesh

Inhalátor NE-105 v provozu s nasazenou maskou

Inhalátor NE-105 v provozu s nasazenou maskou


Přinášíme exkluzivní recenzi inhalátoru, který v první půlce roku 2013 vstupuje na český trh. Využívá novou technologii rozprašování nazývanou „mesh“. Je tato technologie přínosná pro uživatele?

Pro koho je inhalátor určen a k čemu slouží

Inhalace pomocí inhalátoru se s úspěchem využívají jako preventivní a léčebný prostředek při různých onemocněních dýchacích cest:

  • astma a inhalační alergie (tj. alergie na pyly, plísně, zvířata a roztoče)
  • chřipka, nachlazení a jiné záněty dýchacích cest
  • chronické plicní nemoci jako CHOPN a cystická fibróza

Konkrétně tento model je díky svým malým rozměrům a provozu na baterie dobře využitelný na cesty, do školy nebo do zaměstnání.

S inhalátorem NE-105 se díky jeho nízké váze snadno manipuluje

Technologie mesh

Systém mesh využívá k rozprašování léčiva ultrazvuku, ale jiným způsobem než nejrozšířenější ultrazvukové inhalátory. Anglický výraz mesh znamená síťka.

O přetvoření léčivé tekutiny na dýchatelné mikrokapičky se v inhalátoru skutečně stará vibrující síťka. Jde o velmi tenkou membránu mikroskopickými otvory o velikosti zhruba molekuly vody. Vibrací membrány se přes otvory protlačuje léčivo a vzniká z něj mlžina.

Ve srovnání s tradičními ultrazvukovými inhalátory jsou mesh inhalátory schopny pracovat i v jiné než svislé poloze. Stačí, když je rozprašovací membrána alespoň částečně v kontaktu s léčebnou tekutinou.

Detail membrány, ze které vychází léčebná mlžina

Vyzkoušeli jsme: Klady a zápory

Inhalátory se řadí mezi přístroje, které velmi snadno ovládají. Model NE-105 se v tomto ohledu nijak nevymyká.

Dobře zvládnutá konstrukce

Inhalátor velmi dobře padne do ruky díky ergonomickému tělu s protiskluzovými výstupky. Přístroj je možné postavit vzpřímeně na stůl a pohodlně nalít léčivo do zásobníku. I s nasazenou maskou pro dospělé zůstává stabilní.

Velký a dobře těsnicí zásobník na léčivo

Ve srovnání s konkurenty nabízí tento model větší kapacitu zásobníku na léčivo – pojme až 12 ml. To umožňuje minimálně dvě inhalace za sebou bez nutnosti doplňovat léčivo.

Kryt zásobníku těsní dobře. Léčivo z inhalátoru nevytéká, ani když je obrácen vzhůru nohama.

Maximální přenosnost

Tento kapesní inhalátor se drží v ruce a maska či náustek se nasazují přímo na něj. Uživatel tak nepotřebuje pevnou podložku a není omezován délkou hadice, jako je tomu u většiny tzv. stolních inhalátorů.  

Zatímco svým rozprašovacím výkonem (0,25 ml/min) je tento model zcela srovnatelný s jinými cestovními inhalátory, příjemným překvapením jsou jeho malé rozměry (12,7 cm na výšku a 5,7 v průměru) a jeho nízká hmotnost (150 gramů bez baterií).

Není nutná inhalace ve vzpřímené poloze

Jak už bylo zmíněno výše u popisu technologie mesh, tento inhalátor je schopen rozprašovat i v jiných polohách než vzpřímené. S poloprázdnou nádržkou snese naklonění až o 45 stupňů. S plnou nádržkou je dokonce možné inhalovat zcela vleže.

Narozdíl od jiných cestovních inhalátorů je tento model možné během inhalace naklánět

Ideální pro inhalaci minerálních vod

Inhalátor velmi dobře zvládá rozprašování slané a minerální vody (Vincentka). Rozprašování hustých (přesněji viskózních) protiastmatických léčiv může být pomalejší. V takových případech by mělo stačit naředění léčiva minerálkou.

Snadná údržba

Nádržka inhalátoru je odnímatelná a je možné ji oplachovat pod tekoucí vodou, případně do ní nalít vodu s pár kapkami octa nebo líh a tím ji pročistit a desinfikovat.

Rozprašovací membránu je možné čistit i jedním netradičním způsobem – speciálním zpětným chodem, při kterém se voda nalije do trysky inhalátoru a rozprášením projde do nádržky.

Spotřeba baterií

S přenosností přístroje úzce souvisí to, že funguje na baterie. Konkrétně jde o dva alkalické tužkové články typu AA, které se dodávají spolu s přístrojem. Baterie vydrží – v závislosti na své kvalitě – necelé dvě hodiny provozu. Vybití baterií signalizuje přístroj tak, že hlavní tlačítko svítí oranžově.

Je v každém případě výhodnější používat baterie nabíjecí. Další možností je dokoupit si adaptér do zásuvky.  

Původ a cena

Tento mesh inhalátor si firma Boneco CR, český dodavatel zdravotnické techniky, nechává vyrábět na zakázku v Číně.

Do prodeje byl model uveden v dubnu 2013. Jeho maloobchodní cena by se měla pohybovat kolem 2890 korun, čímž bude patřit mezi levnější inhalátory.

Aktualizace: Inhalátor se nyní prodává pod názvem Intec Twister Mesh.

Doporučení portálu ProAlergiky.cz

Není pochyb o tom, že inhalátor NE-105 se hodí na použití mimo domov. To ale není vše. Po vlastním testování i poradě s lékaři tento přístroj doporučujeme na inhalaci u malých dětí, které ještě nevydrží sedět u stolu. Jako jeden z mála přenosných inhalátorů totiž umožňuje inhalaci vleže.

Svou malou velikostí a přenosností může tento inhalátor konkurovat aerosolovým dávkovačům léčiv, které využívá například spousta astmatiků.

Rozprašovací technologie mesh má před sebou slibnou budoucnost, zvlášť pokud se výrobcům podaří ještě zvýšit rozprašovací výkon svých přístrojů a tím zkrátit dobu inhalace.


Články na podobné téma